Ferie zimowe w Centrum Innowacyjnej Edukacji i Młynie Wiedzy

Ferie zimowe w Centrum Innowacyjnej Edukacji i Młynie Wiedzy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w okresie ferii zimowych zaprasza na bezpłatne zajęcia w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Toruńskie centrum nauki przygotowało warsztaty teatralne, zajęcia z tworzenia gier RPG, a także filmowy maraton kina grozy.

Filmowo, teatralnie, a może walcząc ze smokiem?

30 stycznia w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędzie się maraton filmowy “Dlaczego lubimy się bać?”. – Strach. Przerażenie. Gęsia skórka. Co sprawia, że horror, gatunek filmowy i literacki, ma tylu fanów? Dlaczego idziemy do kina albo siadamy przed telewizorem i chcemy obejrzeć coś strasznego, coś, co wywoła w nas niepokój? Najlepiej zastanowić się nad tym, oglądając dobry horror w gotyckim stylu – przekonuje Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. Centrum nauki zaprasza na pokaz filmów „Kobieta w czerni” (reż. James Watkins, 2012) i „Kobieta w czerni 2: Anioł śmierci” (reż. Tom Harper, 2014), poprzedzony krótką prelekcją i dyskusją na temat strachu.
Wydarzenie odbędzie się 30 stycznia w godz. 17.00-21.00 w sali konferencyjnej Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3). Jest dedykowane odbiorcy powyżej 13 roku życia. Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona.

28 stycznia i 4 lutego odbędą się warsztaty teatralne “Odważ się buntować!”. Poprowadzą je aktorzy z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. – Dorastanie to niesamowita podróż, której towarzyszy rollerocoster emocji. Nowe doświadczenia, relacje z rówieśnikami i szukanie odpowiedzi na pytanie „kim jestem?” wymagają odwagi. Zapraszamy na warsztaty teatralne, podczas których motywem przewodnim będzie odwaga – wyjaśnia Marcin Centkowski.
W trakcie zajęć uczestnicy będą pracowali za pomocą dramy, improwizacji i technik choreograficznych, aby rozwijać kreatywne myślenie i ciekawość świata.
Zajęcia zaplanowane na 28 stycznia są dedykowane młodzieży w wieku 16-18 lat. Odbędą się w godz. 12.00-13.30, a poprowadzi je Tomasz Mycan. Zajęcia odbywające się 4 lutego są skierowane do uczestników w wieku 13-15 lat, poprowadzi je Katarzyna Peplińska-Pietrza. Na oba warsztaty obowiązuje limit miejsc. Zapisy przyjmowane są do 27 stycznia do godz. 16.00 pod adresem poczty elektronicznej: d.nbujnarowska@centrumnowoczesnosci.org.pl. W temacie wiadomości trzeba podać termin zajęć.

28 stycznia rozpoczną się czterodniowe zajęcia “Stwórz własną grę RPG”. Walka ze smokiem? Pojedynek magów? A może próba przetrwania w postapokaliptycznym świecie? Temat gry wybiorą uczestnicy zajęć. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zaprojektowania własnej figurki do gry stanowiącej nie tylko miłą pamiątkę, ale również oryginalne urozmaicenie przyszłych sesji i rozgrywek. Warsztat jest dedykowany dla początkujących i średniozaawansowanych graczy (od 13 roku życia).
Zajęcia będą odbywały się od 28-31 stycznia w godz. 12.00-14.30. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona. Zapisy trwają do 27 stycznia do godz. 16.00 pod adresem poczty elektronicznej: p.ciechanowski@centrumnowoczesnosci.org.pl.

O fotografii, ptakach i kosmosie

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza również do udziału w zajęciach odbywających się w głównej siedzibie instytucji. Warsztaty będą odbywały się od wtorku do niedzieli. We wtorki będzie można dowiedzieć się, jak rozpoznać ptaki po sylwetce czy śpiewie. – Uczestnicy zajęć poznają między innymi zwyczaje, potrzeby siedliskowe i pokarmowe ptaków – mówi Marcin Centkowski. – Wspólnie z uczestnikami wykonamy kolorowe zawieszki wybranych gatunków, które, w trakcie nadchodzącej wiosny, mogą posłużyć jako klucze do poszukiwania i obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku – dodaje.

W środę będą odbywały się zajęcia poświęcone historii fotografii. Czwartki będą poświęcone historii animacji. – Zastanowimy się, jaką kolejność powinna mieć filmowa opowieść. Każdy zamieni się w twórcę, stworzy film i zmierzy się z konstrukcją własnego zeotropu – wyjaśnia Marcin Centkowski. W piątki uczestnicy dowiedzą się, “jak ogarnąć rok, aby nie gonić go co krok”. W sobotę podczas zajęć poświęconych statkom kosmicznym będzie można dowiedzieć się m.in. jakie trudności muszą przezwyciężyć naukowcy planujący misje na inne planety. Uczestnicy zaprojektują i wykonają własny model statku kosmicznego. – Nasz kosmodrom czeka na wszystkich chętnych, chcących przeżyć kosmiczną przygodę – zachęca rzecznik centrum nauki. W niedziele będzie można zaprosić pszczoły do ogrodu. Poza praktyczną wiedzą dotyczącą pszczół, będzie można własnoręcznie wykonać mini hotel, który wiosną zachęci je do zamieszkania w ogrodzie lub balkonie. A to pozwoli na przyglądanie się z bliska życiu zapylaczy.

Szczegółowe opisy zajęć w okresie ferii są dostępne na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

W trakcie ferii (28.01.-9.02.2020 r.) zwiedzanie ekspozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie możliwe od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00 (bez tur zwiedzania). W soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00. Wystawę “Ścieżki dorastania” można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-11.00, 11.00-13.00, 13.00-15.00, 15.00-17.00, 17.00-19.00. Warsztaty będą odbywały się w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od wtorku do piątku w godz. 10.00-11.00 i 12.00-13.00. W soboty i niedziele – w godz. 11.00-12.00 i 13.00-14.00.

Fot. Pixabay

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,898