Fantazja bez smyczy – nowy projekt edukacyjny Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Pan Kleks i pszczoły

Fantazja bez smyczy – nowy projekt edukacyjny Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu rozpoczęła właśnie realizację nowego projektu edukacyjnego pt. „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”. Stanowi on kontynuację projektu „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej”, realizowanego od początku września 2018 do końca kwietnia 2019 roku przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu we współpracy z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz toruńskim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Inspiracją do napisania projektu „Co by było, gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy” było marzenie o zetknięciu się świata rzeczywistego z fantastycznym, marzenie o odkryciu tajemniczego przejścia do innej krainy lub znalezieniu magicznego przedmiotu, dzięki któremu będzie można tak jak Bastian z „Niekończącej się historii” Michaela Ende stać się bohaterem książkowej opowieści.

Równie ważne źródło inspiracji stanowiły rozmowy z dziećmi, które wykonały pomysłowe, niepowtarzalne i niezwykle dowcipne komiksy w sierpniu 2019 roku w czasie zajęć: „WAKACJE – KREACJE 3: autor / redaktor / ilustrator / rysownik = razem tworzymy gazetę w formie komiksu. Komiksowe wakacjoszki” w Filii nr 12 Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, których pomysłodawczynią była Kamilla Krajewska-Kełpińska, kierowniczka filii. Te zabawne historyjki obrazkowe, narysowane przez młodych artystów i świadczące o ich bogatej wyobraźni twórczej, można było podziwiać na pierwszej wystawie poświęconej książce dziecięcej i młodzieżowej, przygotowanej wspólnie przez Bibliotekę Pedagogiczną w Toruniu, Książnicę Kopernikańską w Toruniu oraz Bibliotekę Uniwersytecką we wrześniu 2018 roku.

Główną część projektu stanowi II edycja Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Wokół książki dziecięcej i młodzieżowej” pt. „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy”. Organizatorami konkursu są: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, toruński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz „Dorotkowo” Fundacja na rzecz Doroty Targowskiej i Jej Przyjaciół.

Zadaniem uczestnika konkursu będzie narysowanie komiksu składającego się z maksymalnie sześciu obrazków, inspirowanego dowolnie wybraną przez siebie książką, opowiadającego o spotkaniu się dwóch światów – rzeczywistego i literackiego.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronach internetowych organizatorów konkursu oraz w portalu Edupolis. Wernisaż prac plastycznych laureatów konkursu i rozdanie nagród zwycięzcom odbędzie się w kwietniu 2021 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu (ul. Dąbrowskiego 4). Jeśli sytuacja epidemiczna w kraju nie pozwoli na zorganizowanie wystawy i wernisażu stacjonarnie, zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wystawie online, udostępnionej na stronach Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu oraz w portalu Edupolis. Stacjonarnej wystawie prac plastycznych dzieci i młodzieży towarzyszyć będzie wystawa książek będących inspiracją dla uczestników konkursu.

Wystawę książek przygotują wspólnie Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu, Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. Będzie to trzecia wystawa zorganizowana przez trzy największe toruńskie biblioteki. Pierwsza odbyła się we wrześniu 2018, druga – miała miejsce w kwietniu 2019 r.

W czasie trwania projektu organizatorzy przewidują także zorganizowanie zajęć edukacyjnych:

  • wykładu prof. Arkadiusza Wagnera poświęconego polskiemu komiksowi,
  • e-warsztatów, zapoznających uczestników z narzędziami online do tworzenia książeczek komiksowych,
  • warsztatów online dla nauczycieli pt. „Skrzynka inspiracji”, dzięki którym dowiedzą się, gdzie szukać dobrej literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłów na realizację tematów poruszanych w literaturze;
  • stacjonarnych warsztatów pedagogiczno-teatralnych pt. „Puść wodze fantazji”, adresowanych do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, których celem będzie zapoznanie uczestników z kreatywnymi metodami pracy z grupą;

 

oraz opublikowanie pięciu quizów (na stronie www.bptorun.edu.pl) sprawdzających znajomość literatury fantastycznej adresowanej do dzieci i młodzieży.

Projekt będzie realizowany od października 2020 do końca czerwca 2021 r.

Projekt edukacyjny „Co by było gdyby, czyli spuść fantazję ze smyczy” został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Oprac. Anna Siemińska
Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7034513