„Fantastyka 2023: Więcej niż człowiek”

„Fantastyka 2023: Więcej niż człowiek”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu - logo

Ogólnopolski konkurs literacki dla uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych na opowiadanie utrzymane w stylistyce cyberpunkowej lub postcyberpunkowej trwa do 13.06.2023 r.

Objętość opowiadania nie może przekraczać 15300 znaków ze spacjami. Tekst nie może być wcześniej publikowany. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę. Opowiadanie należy przesyłać mailem.

Organizator, Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu, tak zwraca się do miłośników fantastyki, którzy chcą spróbować swoich sił na polu literackim:

Opowiedzcie nam o świecie, gdzie wszystko jest na sprzedaż, przemoc jest rozwiązaniem wielu problemów, a międzynarodowe korporacje są potężniejsze (i lepiej uzbrojone) niż całe kraje. Nie wspominając już o tym, że ludzie modyfikują swoje organizmy sztucznymi wszczepami mającymi znacznie usprawnić biologiczne ciało. Czasem robią to dla sztuki, czasem ze względów zdrowotnych, a czasem po to, by móc wydajniej pracować. Jest to, naszym zdaniem, ciekawe wyzwanie, bo limit długości opowiadania nie pozwoli na powolne rozwijanie fabuły. Cały blichtr neonowych świateł i beznadzieja wszechobecnej korupcji będą musiały wyzierać już od pierwszych słów opowiadań. Z drugiej strony, stylistyka cyberpunkowa jest teraz bardzo popularna – po części ze względu na popularną i głośną grę komputerową i świetne anime, a po części w reakcji na wydarzenia na świecie – wojny, pandemie, katastrofa klimatyczna i rozczarowanie kapitalizmem. Przelanie tego typu obaw i frustracji na karty opowiadania, może nadać im niezwykłej głębi i stanowić dobre świadectwo umiejętności analizy stanu współczesnego społeczeństwa.

Nagrody

  • I miejsce: 500 zł
  • II miejsce: 300 zł
  • III miejsce: 200 zł

 

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie konkursu.

_

2 maja 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie