Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

ednym z wydarzeń Europejskich Dni dziedzictwa będzie konkurs pojazdów konnych w Lubostroniu, fot. Tymon Markowski

04 Wrz Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

W dwa najbliższe weekendy (7-8 września i 14-15 września) instytucje kultury w całej Europie otworzą bezpłatnie swoje drzwi dla zwiedzających, w ramach akcji Europejskich Dni Dziedzictwa. My szczególnie zapraszamy na wydarzenia odbywające się na Kujawach i Pomorzu. Regionalna inauguracja, połączona z wręczeniem medali Hereditas Seaculorum, odbędzie się w sobotę (7 września) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

– Europejskie Dni Dziedzictwa to największy i najważniejszy społeczny projekt edukacyjny o ogólnoeuropejskim zasięgu. Służy przede wszystkim promowaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego, wspiera budowanie regionalnych tożsamości w oparciu o lokalną spuściznę kulturową. Pomagają w tym szeroko otwarte drzwi instytucji kultury i ogólnodostępne wydarzenia – napisał w okolicznościowym wydawnictwie marszałek Piotr Całbecki.

Tegoroczna 27. edycja EDD w naszym kraju odbywa się pod hasłem „Polski splot”, które nawiązuje do niełatwego procesu odbudowy państwa polskiego z ziem funkcjonujących w trzech rozbiorach. Jako regionalny motyw przewodni wybraliśmy architekturę dwudziestolecia międzywojennego. Dlatego chociażby inauguracja obędzie się w budynku Urzędu Marszałkowskiego, powstałym w latach 1927-1932.

Regionalne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się w Toruniu, Bydgoszczy, Aleksandrowie Kujawskim. Górsku (powiat toruński), Grudziądzu, Grucie (powiat grudziądzki), Inowrocławiu, Lubostroniu (powiat żniński), Łochowie (powiat bydgoski), Pile-Młyn (powiat tucholski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Strzelnie (powiat mogileński), Skępem (powiat lipnowski, Wąbrzeźnie i Włocławku. Wśród proponowanych imprez są zwiedzanie Inowrocławia śladami architektury modernistycznej, festiwal historii jedzenia w Lubrańcu, spływa kajakowy Kanałem Noteckim splatającym europejskie drogi wodne, weekend z zabytkami techniki w Górniczej Wiosce w Pile, wystawa na temat materialnego dziedzictwa Skępego, spacer historyczny po Wąbrzeźnie.

Regionalnym koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Wszystkie wydarzenia są opisane w informatorze EDD.

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto poświęcone zabytkom Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Jednym z wydarzeń Europejskich Dni dziedzictwa będzie konkurs pojazdów konnych w Lubostroniu, fot. Tymon Markowski

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.plLiczba odwiedzin:

3,060,109