Europejskie Dni Archeologii – Muzeum od kulis

Europejskie Dni Archeologii – Muzeum od kulis

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie logo

Już niedługo, bo od 18 do 20 czerwca, świętować będziemy Europejskie Dni Archeologii, które realizowane są pod egidą francuskiego Ministerstwa Kultury i koordynowane przez INRAP (Institut National de Recherches Archéologiques Préventives). W Polsce wydarzeniu patronuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie również przyłącza się do celebracji i przygotowało dla Państwa z tej okazji coś zupełnie niezwykłego – będziecie mogli odwiedzić muzealne laboratoria, w których pracownicy badają i konserwują drewno wydobywane podczas badań archeologicznych. Będzie to możliwe w dniach 18 – 19 czerwca, codziennie dla dwóch grup – o 11.00 oraz 15.00. Ze względu na charakterystykę zwiedzanych pomieszczeń grupy ograniczone są do 10 osób każda.

Otwarcie Państwu drzwi do pracowni konserwacji zabytków umożliwi poznanie i zrozumienie procesu, któremu poddawane są zabytki archeologiczne po ich wydobyciu z miejsca depozycji. Przykładem w tym konkretnym wypadku będzie drewno, które jest jednym z bardziej skomplikowanych i pracochłonnych tematów w konserwacji zabytków.

Możliwość zobaczenia z bliska metod konserwacji i zabytków będących w trakcie tych procesów oraz bezpośredniej rozmowy z naukowcami to wyjątkowe wydarzenie. Jest to jedna z nielicznych okazji do zajrzenia za kulisy Muzeum, przyjrzenia się pracy naukowców i wstępu do największej w Polsce pracowni konserwacji drewna. Dzięki temu wzbogacić się będzie można o wiedzę dotyczącą zarówno fizykochemicznych metod zabezpieczania zabytków, jak i metod interpretowania znalezisk oraz tworzenia na ich podstawie rekonstrukcji obiektów. W trakcie wizyty dowiedzieć się będzie można kiedy konserwatorzy używają nisko- i wysokocząsteczkowych poliglikoli, kiedy zaś metody suszenia liofilizacyjnego. Dla osób zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem wiedzy chemików będzie zaś wyjątkowo cenną możliwość zobaczenia wielu specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych w procesie konserwacji drewna – zarówno małych jego fragmentów, jak i wielkogabarytowych zabytków. Po wizycie w laboratorium przewodnik zaprowadzi Państwa na Rezerwat Archeologiczny, by opowiedzieć o metodach archeologicznej rekonstrukcji znalezisk drewnianych.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji za pomocą poniższego formularza. Obowiązują standardowe bilety do Muzeum, do nabycia w kasach po przybyciu na miejsce. Z powodu charakterystyki odwiedzanej pracowni ograniczamy dolną granicę wieku do 15 lat.

Wszelkie szczegóły oraz program wydarzenia dostępne są w regulaminie.

Formularz rezerwacji na dole strony Organizatora – TUTAJ

Zdjęcie gł.: Muzeum w Biskupinie (źródło: Wikimedia Commons, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.5)

9 czerwca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7284842

Skip to content