ETNO Weekend z Paszportem Turystycznym

ETNO Weekend z Paszportem Turystycznym

 

Ten weekend spędzimy z Paszportem Turystycznym m.in. w Łojewie, gdzie odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rzeźbieniu w Drewnie oraz w Brześciu Kujawskim podczas Święta Żuru Kujawskiego. Wszystkich fanów muzyki elektronicznej zapraszamy do Ciechocinka na piknik „Młodzież wita wakacje”, a miłośników sportów wodnych do Żnina na Motorowodne Mistrzostwa Europy.

Nasz Paszport Turystyczny to akcja podróżowania po najciekawszych miejscach na Kujawach i Pomorzu z propozycjami interesujących imprez w całym regionie. Więcej o paszporcie.

 26-30 czerwca, Łojewo

V Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Rzeźbieniu  w Drewnie

Od 4 lat w Łojewie nad Jeziorem Szarlej (odnoga Gopła, zwanego „historyczną wodą pamięci”) odbywają się „Międzynarodowe  Mistrzostwa Polski w Rzeźbieniu w Drewnie”. Podczas minionych edycji konkursu 69 rzeźbiarzy wykonało 130 rzeźb. Dzieła te tworzą Galerię Rzeźb przy łojewskim Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich. Tematyka minionych edycji to: „Wieś Kujawska”, „Ginące zawody”, „Muzyka kujawska zaklęta w drewnie”, „Kujawskie kapliczki przydrożne”. Szczególnie widowiskowa jest konkurencja speedcarving – rzeźbienie piłami spalinowymi na czas.

W  najbliższy weekend 22  artystów z Białorusi, Czech, Litwy, Niemiec, Polski i Ukrainy wyrzeźbi „trony godne kujawskiego księcia”.  Gminne  zespoły ludowe „Kłopocianie” i “Kruszowianki” oraz kapela kaszubska  z Gminy Wejherowo zadbają o to, by impreza odbyła się „z przytupem”. Będzie można skosztować tradycyjnej kuchni kujawskiej z konkursowym „Mistrzowskim żurkiem” w wykonaniu gospodyń z Gminy Inowrocław, na czele.  Odbędą  się warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży prowadzone przez mistrza-pedagoga Włodzimierza Czykwina.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/v-miedzynarodowe-mistrzostwa-polski-w-rzezbieniu-w-drewnie

  • 28-29 czerwca, Brześć Kujawski

IX Święto Żuru Kujawskiego

Brześć Kujawski – murem za żurem! Wieść gminna niesie, że w Brześciu Kujawskim po raz dziewiąty odbędzie się największe wydarzenie kulinarne w powiecie włocławskim. „Święto Żuru Kujawskiego” ściąga do Starego Brześcia tłumy smakoszy tej regionalnej zupy. A zatem w najbliższy weekend na śniadanie, obiad i podkurek – polecamy żurek!

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/ix-swieto-zuru-kujawskiego

 28-29 czerwca, Grudziądz

III Festiwal Fado

Dźwięki Fado znów będą sączyć się w klimatycznych zakamarkach Grudziądza. Emocjonalna muzyka portugalskich i polskich artystów wypełni dziedziniec muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Gwiazdami festiwalu będą: Stanisława Celińska z zespołem Macieja Maruszko oraz Projekt Cantar Amalia. Artyści z Portugalii zaśpiewają największe przeboje nieżyjącej królowej muzyki Fado – Amalii Rodrigues. Koncert tradycyjnie poprowadzi Marcin Kydryński.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/iii-festiwal-fado

  • 28-30 czerwca, Żnin

Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie F-700 i F-125

Jezioro Żnińskie Małe stanie się areną Motorowodnych Mistrzostw Europy w klasie F-700 i F-125. Na kibiców, poza wrażeniami sportowymi, czekają atrakcje muzyczne. Podczas koncertów wystąpią m.in.:  KRAMBABULA oraz LAO CHE, DJ MESZI, DJ QUIZ, DJ DIABLO AKA COORBY.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/motorowodne-mistrzostwa-europy-w-klasie-f-700-i-f-125

  • 29 czerwca, Ciechocinek

Piknik „Młodzież wita wakacje”

„W Ciechocinku, tam gdzie dom zdrojowy”, na przekór stereotypom, młodzi mieszkańcy uzdrowiska postanowili zabawić siebie i innych. W ostatni weekend czerwca scenę pod tężniami opanują raperzy, didżeje i twórcy muzyki elektronicznej: DJ Hazel, DJ Martinez, DNF, Prisoners Show, Kali, Zeus.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/piknik-mlodziez-wita-wakacje-0

  • 29 czerwca, Nowe

Rock pod Murami

Impreza sięga korzeniami połowy lat osiemdziesiątych, kiedy to w amfiteatrze rozbrzmiewały rockowe brzmienia legendarnych nowskich formacji The Castle i Vermouth. W tegorocznym koncercie „Rock Pod Murami” udział zapowiedziały zespoły: „Projekt Pandora”, „Drunk Riders”, „Ouver The Under” oraz gwiazda imprezy – „Turbo”.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/rock-pod-murami-2019

 29 czerwca, Glinki

Smaki Lata

Łasuchy wypoczywające w okolicach Koronowa powinny wpaść na „Smaki Lata” przy świetlicy wiejskiej w Glinkach. W konkursowe szranki staną tu panie z Kół Gospodyń Wiejskich biorąc na warsztat „Ciastka, ciasteczka”. Słodkie chwile zapewnią też: Wesołe Gospodynie, Kapela Koronowiacy, soliści z zespołów Ananasy i Repliki. Do tańca zaprasza wszystkich iDo Events! W programie również animacje dla najmłodszych i liczne konkursy z nagrodami dla publiczności.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/smaki-lata-glinki-2019

 30 czerwca, Kłóbka

Festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Kłóbka z Marią Wodzińską i Chopinem w tle”

Rzecz będzie się działa „Wokół szarej godziny”… Na okoliczność 200. rocznicy urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej oraz 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina Zespół Folklorystyczny „Marynia” z Kłóbki zaprezentuje widowisko oparte na korespondencji kompozytora z rodziną Wodzińskich oraz utworach dedykowanych Marii. Tego dnia w Kłóbce wystąpi Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” w repertuarze „Sannicki folklor i Chopin” oraz w „Suicie sannickiej”, a o kujawskie rytmy zadba Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin. Czekają nas także pokazy zajęć domowych, dawnego rzemiosła, warsztaty dla dzieci, kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła i swojskiego jadła.

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/festyn-folklorystyczny-z-cyklu-z-zycia-dawnej-wsi

  • 30 czerwca, Leszcze

V Lawendowa Niedziela – Lawendowe wrzeciona

„Kręć się kręć wrzeciono… Wić się tobie wić”. Tym razem w Lovendzie Kujawskiej nie nucimy o jedwabnej nici, a o finezyjnych splotach lawendy i atłasowych tasiemek, które będzie można samodzielnie wykonać i zabrać do domu w postaci aromatycznych wrzecion…

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/v-lawendowa-niedziela-lawendowe-wrzeciona

  • 30 czerwca, Chełmno

Spacerki po Chełmnie – „Dzieje Sanktuarium Maryjnego w Chełmnie”

Oto kolejny spacer po mieście na dziewięciu wzgórzach – okazja by poznać tutejsze sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Warto zatrzymać się na dłuższą chwilę przy wymownej piecie i za miejskimi murami zaczerpnąć nieco ciszy i spokoju przy urokliwym źródełku na chełmińskich plantach…

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/spacerki-po-chelmnie-dzieje-sanktuarium-maryjnego-w-chelmnie

Ponadto polecamy:

  • 28 czerwca, Chełmno
    XVII Chełmińskie Wieczory Organowe

Więcej na: https://paszport.kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/xvii-chelminskie-wieczory-organowe

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Zawody motorowodne w Żninie, Wojtek Szabelski/freepress.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,953,468