e-Wernisaż wystawy: Michał Cander (13 kwietnia)

e-Wernisaż wystawy: Michał Cander (13 kwietnia)

Centrum Kultury Dwór Artusa

Wystawa malarstwa jest retrospektywną próbą zaprezentowania twórczości Michała Candera (1963-2020) w ramach Festiwalu Probaltica 2021. Obejmuje ona wszystkie ważne dla jego działalności artystycznej okresy – w sumie 32 lata – od ukończenia studiów na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu aż po okres dojrzały.

Bogata kolorystycznie paleta, ale i biegłość techniczna z wykorzystaniem sposobu kładzenia farby w stylu impresjonistycznym to znaki rozpoznawcze artysty. Tę samą feerię barw odkrywamy w interesująco namalowanych ogrodach – wszystko tu żyje, pulsuje pod wpływem światła słonecznego. Tajemniczy świat staje się bajeczny, odkrywając dzięki temu jego urodę. Bliskie tym przedstawieniom na płótnach są martwe natury i okna, z których widok roztacza się na opromieniony blaskiem słońca ogród. Ten ostatni to częsty motyw powtarzany w różnych konfiguracjach u Michała Candera. W ogrodach wielokrotnym gościem staje się postać kobieca, urodziwa, a zarazem intrygująca – to ona zaprasza do kontemplacji. Na wystawie znajdują się także portrety – ważną ich częścią są wizerunki bliskich artyście osób.

Transmisja wernisażu dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń.

Wystawa eksponowana będzie w Dworze Artusa od 14 kwietnia do 10 maja w zależności od aktualnego reżimu sanitarnego w instytucjach kultury – do 18 kwietnia instytucje kultury pozostają zamknięte. O zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco.

Wystawa została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Transmisja wernisażu dostępna będzie bezpłatnie na Facebooku i YouTube Dworu Artusa w dniu wydarzenia o godz. 18:30, a także po jej zakończeniu na obu profilach bez ograniczeń. Wystawa eksponowana będzie w Dworze Artusa od 14 kwietnia do 10 maja w zależności od aktualnego reżimu sanitarnego w instytucjach kultury – do 18 kwietnia instytucje kultury pozostają zamknięte. O zmianach będą Państwa informowani na bieżąco

Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu: Wystawy

Kiedy: 13.04.2021 (wtorek), godz. 18:30
Gdzie: Facebook i YouTube

Zdjęcie gł.: M. Cander, Kuter, 2019

12 kwietnia 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,749,858