e-Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła. Walka Karnawału z Postem

e-Sztuka w Artusie: Historia Jednego Dzieła. Walka Karnawału z Postem

Centrum Kultury Dwór Artusa

Kolejny wykład w ramach cyklu “Sztuka w Artusie” poświęcony będzie obrazowi Pietera Bruegla (starszego), jakim jest Walka Karnawału z Postem. Tak się szczęśliwie składa, że trwający karnawał to idealny czas, aby przedstawić to malowidło. Obraz dziś można oglądać w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki, które szczyci się największą kolekcją dzieł Bruegla.

Kto kiedykolwiek choć raz widział malowidła artysty, kto raz dostał się w magiczny krąg jego sztuki, ten z daleka pozna prace tego malarza nieporównywalne z niczym innym. Tak jest także w wypadku Walki Karnawału z Postem. Artysta zaklął tu namalowaną z rozmachem, pełną dynamizmu scenę symbolicznej walki grubasa, utożsamiającego karnawał z wychudzoną ascetyczną postacią, reprezentującą post. Pozornie to tylko ilustracja popularnego zwyczaju karnawałowego. Jednak bliższa analiza malowidła sprawia, że dostrzegamy zdecydowanie więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Czy to tylko humorystyczna scena wypełniona nędzarzami, chłopami, dziwakami, czy może można tu odnaleźć odwołania do panującej wówczas sytuacji politycznej? A może wreszcie jest to wielka, uniwersalna metafora życia ludzkiego, która do dziś zaskakuje aktualnością?

Na te pytania postara się odpowiedzieć prowadzący podczas kolejnego wykładu, który będziecie mogli obejrzeć na artusowym Facebooku i YouTubie. W trakcie spotkanie będziecie mogli zadawać pytania i formułować swoje teorie interpretujące malowidło. Wykład będzie dostępny po zakończeniu na obu artusowych profilach bez ograniczeń.

Wykład tradycyjnie poprowadzi Łukasz Wudarski dyrektor Centrum Kultury Dwór Artusa, historyk sztuki.

Kiedy: 03.02.2021 (środa), godz. 18.30
Gdzie: YouTube i Facebook Dworu Artusa

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Zdjęcie gł.: Walka Karnawału z Postem Pietera Bruegla (starszego)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,746,279