e-Czwartek z filozofią. Labirynt samotności

e-Czwartek z filozofią. Labirynt samotności

Centrum Kultury Dwór Artusa

Dwór Artusa w Toruniu zaprasza na wydarzenie w ramach cyklu Czwartki z filozofią. Wykład “Labirynt samotności” przedstawi Piotr Domeracki, filozof i etyk. Spotkanie online odbędzie się 25.02.2021 r. (czwartek) o godz. 18.30 na kanale YouTube i Facebooku instytucji oraz w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wstęp wolny.

Jak wszystkie drogi podobno prowadzą do Rzymu, tak wszystkie życiowe ścieżki prowadzą do samotności. Z jej łona poczynają się i ludzka mądrość i skłonność do głupoty. To jej zawdzięczamy zarówno dążenie do wspólnoty, jak i działania jej zagrażające. Jednym samotność zapewnia wspinanie się na wyżyny szczęścia, innym osuwanie się w grzęzawisko niedoli. Bycie sam na sam ze sobą przyczynia się zarówno do dobroduszności, jak i czynienia zła – niesie ze sobą pragnienie miłości i oddalenie w separacji.

W ostatnich dekadach na całym świecie bije się na alarm, odnotowując niespotykany w historii wzrost wystąpień różnych typów samotności w ludzkiej populacji. Trwająca od prawie roku pandemia koronawirusa z towarzyszącą jej w skali globu polityką izolacji, dodatkowo wzmacnia i utrwala tę tendencję. Czyżby wiek XXI miał się już okazać erą samotności?

A jeśli nawet, to czy faktycznie należy wysnuwać z tego wyłącznie katastroficzne wizje upadku cywilizacji i zagłady ludzkości? A może trzeba potraktować ten przełomowy moment historii jako epokową okazję i unikalną szansę powrotu człowieka do prawdy o sobie oraz swoich korzeni, wrośniętych głęboko w jego samotność… Samotności, w której wykuwa się i z której wyrasta jego jestestwo. Może więc era samotności to epopeja renesansu człowieka pogodzonego z samym sobą i własnym losem?

Więcej informacji: Dwór Artusa w Toruniu

Kiedy: 25.02.2021 (czwartek), godz. 18.30
Gdzie: Sala Wielka, Facebook i YouTube

Fot. Dwór Artusa w Toruniu

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,055,393