Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dzisiaj Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

PBW Bydgoszcz

Inicjatorem ogłoszenia tego nietypowego święta była Polska Izba Książki. Od 2001 roku wiele instytucji i osób włącza się w aktywny sposób w promowanie idei głośnego czytania właśnie 29 września. O głośnym czytaniu rozmawiamy dziś z pracownikami Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy.

W tym roku, niestety, na razie nie możemy tradycyjnie spotkać się z najmłodszymi w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek. W zamian chcemy przypomnieć najważniejsze korzyści, jakie niesie czytanie – zwłaszcza głośne – dla rozwoju dzieci w każdym wieku oraz zaproponować kilkanaście książek z naszego bogatego księgozbioru, które poruszają tematykę czytania – mówi Grażyna Ruta-Balińska z Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

– Dlaczego warto czytać dzieciom?

Zalet jest bardzo wiele, najistotniejsze jest to, czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną, rozbudowuje słownictwo dziecka, uczy myślenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, świata i siebie. Nie mniej ważne jest to, że czytanie rozbudza zainteresowania i rozwija wyobraźnię dziecka. Ułatwia też samodzielne czytanie, daje podwaliny pod sukces w poprawnym mówieniu i czytaniu oraz kształtuje nawyk czytania na całe życie. Nie sposób też nie wspomnieć o profilaktycznych zaletach głośnego czytania dziecku, gdyż niewątpliwie może ono chronić przed uzależnieniem od telewizji i innych mediów elektronicznych. Ważne jest również to, że czytanie buduje mocną więź między dorosłym a dzieckiem.

– Od wielu lat prowadzi pani w bibliotece zajęcia edukacyjne w Dziecięcej Akademii Czytania Bajek, które oferują aktywności plastyczne, manualne, łamigłówki umysłowe, ale punktem wyjścia jest zawsze książka.

Tak, gdyż głośne czytanie to same korzyści. Książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zapraszamy naszych dorosłych czytelników do zapoznania się z książkami dla najmłodszych, w których bohaterami są biblioteki, bibliotekarze i książki, i w których poruszana jest tematyka czytania. Dla czytelników przygotowaliśmy wirtualną półkę z propozycjami biblioteki. 

– W bibliotece czytacie nie tylko najmłodszym.

–  Od lat organizujemy dla osób niewidomych i niedowidzących spotkania, którym towarzyszy głośne czytanie – mówi Mariola Burak z Wydziału Udostępniania Zbiorów – Promujemy nowe audiobooki, czytamy gościom najciekawsze fragmenty książek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się spotkania poświęcone sylwetkom niezwykłych kobiet, tradycji budowania bożonarodzeniowych szopek w Polsce i na świecie, postaciom wyjątkowych bydgoszczan. Wychodzimy również z ofertą do Domu Dziennego Pobytu „Senior”. Dla nich również przygotowujemy spotkania, w których ważnym elementem jest głośne czytanie fragmentów książek dotyczących wybranego tematu. Seniorzy polubili nasze cykle o tradycjach, np. karnawału na świecie. Zachęcamy emerytów, aby czytali swoim wnukom. Amerykanin Jim Trelease, autor książek poradnikowych o roli czytania dzieciom, twierdzi, że codzienne głośne czytanie maluchom tych samych historyjek zwiększa ich zasób słów nawet o 40 proc. w porównaniu z dziećmi, którym rodzice nie czytają.

– Czy głośne czytanie przynosi też korzyści dorosłym i starszym ludziom?

Oczywiście, sprawia ono, że w delikatne wibracje wpada całe ciało, co rozluźnia mięśnie i ścięgna. To jak masaż od wewnątrz. Może pomóc np. w napięciowych bólach karku czy głowy. Czytanie na głos, szczególnie ze zmienną intonacją, podobnie jak śmiech powoduje, że poprawia się krążenie, co pociąga za sobą dotlenienie i lepszą pracę m.in. serca, płuc i mięśni. Wyniki badań mózgu wskazują, że czytanie zdań lub słów na głos uaktywnia trzy różne ośrodki w mózgu. To ważne w przypadku osób starszych – mózg, tak jak mięśnie, też wymaga ćwiczeń i aktywności. Wspomniany przeze mnie autor radzi, aby czytać na głos rodzinie czy znajomym śmieszne fragmenty znalezione w książce lub gazecie. Osoby, które często się śmieją, mają bardziej aktywne komórki układu odpornościowego, zwane naturalnymi zabójcami. To zwiększa ich zdolność do walki z chorobami. Głośne czytanie pomaga uspokoić rytm serca. Czytanie to też melodyka języka. Rytm, tempo, harmonia. Czytając powoli rytmicznym i spokojnym głosem, uspokajamy oddech i wyciszamy tętno – redukujemy poziom stresu, który jest obecny w naszym życiu na co dzień. Bardzo żałuję, że na razie wszystkie nasze zajęcia są zawieszone. Mam jednak nadzieję, że wkrótce się spotkamy. Proszę wszystkich zainteresowanych spotkaniami w bibliotece, aby zaglądali na naszą stronę internetową. Serdecznie zapraszam!

Fot. Pexels

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646333