„Dzień u świętych Janów, czyli o czasie w średniowiecznej parafii” – Tajemnice toruńskich historii

Toruń, Kościół Św. Jana,widok od strony południowej autor nieznany, Toruń, 1861 ze zbiorów MOT

„Dzień u świętych Janów, czyli o czasie w średniowiecznej parafii” – Tajemnice toruńskich historii

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na kolejne już spotkanie z cyklu Tajemnice Toruńskich Historii. Tym razem dotyczyć ono będzie gospodarowania czasem na przykładzie średniowiecznej parafii św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu. Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej „Porządek dnia w dawnym Toruniu” i poprowadzą je kuratorka tejże wystawy dr Alicja Sumowska oraz dr Marcin Sumowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Mogłoby się wydawać, że dzisiaj święta kościelne są jedynie dniami wolnymi od pracy, tradycyjnie już umieszczanymi w kalendarzach. W średniowieczu to głównie kalendarz liturgiczny regulował czas wolny przeznaczony na obchody świąt kościelnych. Najczęściej wiązano z nimi przygotowania, które były planowane odpowiednio wcześniej. Najważniejsze święta dopełnione były oktawami, przez co odpoczynek od pracy wydłużał się do całego tygodnia, przeznaczonego na nabożeństwa, adoracje, obrzędy, procesje. We wszystkich tych aspektach przejawia się czas, który był regulatorem nie tylko życia kościelnego ale i społecznego ludzi w średniowieczu. Parafia świętych Janów w Toruniu także funkcjonowała według pewnego schematu, a dzięki dostępności źródeł możliwe jest jego poznanie. Dr Alicja Sumowska i dr Marcin Sumowski w swoim wystąpieniu przedstawią organizację czasu w miejskim kościele parafialnym na przykładzie katedry św. Janów w Toruniu.

Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia o godz. 17:00 w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów. Wstęp bezpłatny.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń, z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko- Pomorskiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Fot. Toruń, Kościół Św. Jana,widok od strony południowej; autor nieznany, Toruń, 1861 ze zbiorów MOT

19 stycznia 2022

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,580,507