Dzień Dziecka z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dzień Dziecka z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dzień Dziecka z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

1 i 2 czerwca przed toruńskim centrum nauki odbędzie się kolejna edycja pikniku popularnonaukowego “Naukowa Petarda”. Młyn Wiedzy przygotował kilkanaście interaktywnych stanowisk edukacyjnych i doświadczalnych. Na dzieci i ich opiekunów będzie czekało także kilka nowości.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało stanowisko poświęcone żeglarstwu, sile wiatru, tęczy w probówce oraz obserwacji roślin przy pomocy mikroskopów stereoskopowych. – Sprawdzimy, czy przy pomocy własnych płuc można wprawić w ruch statek morski, pokażemy, czym jest gęstość cieczy oraz w dużym zbliżeniu będziemy mogli obserwować kwiaty, liście, łodygi oraz korzenie – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy.

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje drukarki 3D, drony oraz okulary do wirtualnej rzeczywistości. Fundacja “Marwit” zaprasza na spotkanie z dietetykiem, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się, jak przygotować zdrowe i pożywne koktajle. Uczestnicy pikniku będą mogli również degustować soki i nektary firmy “Marwit”.

Narodowy Bank Polski (oddział w Bydgoszczy) przygotował stanowisko, na którym będzie można zapoznać się z działalnością NBP, poznać sposoby zabezpieczenia banknotów, a także dowiedzieć się, jak zachować się w przypadku posiadania banknotu zniszczonego lub fałszywego. Po ubiegłorocznym sukcesie i olbrzymim zainteresowaniu aktywnościami Castoramy, na stanowisku przygotowanym przez pracowników hipermarketu budowlano-dekoracyjnego będzie można wykonać kartkę okolicznościową, tablicę kredową oraz sadzić nasiona. Dzięki sieci salonów optycznych “Doktor Marchewka” będzie można wziąć udział w przesiewowym badaniu wzroku, dowiedzieć się na więcej na temat wad wzroku, a także uczestniczyć w badaniu książeczkowym dla dzieci.

Po raz pierwszy na pikniku zaprezentuje się Kolejowa Izba Tradycji, która prowadzi Muzeum Kolejowe na Dworcu Głównym PKP w Toruniu. Uczestnicy pikniku będą mogli poprowadzić lokomotywę EU07, a także poznać zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w ramach akcji “Bezpieczny przejazd”. Nowością będą również zajęcia z programowania dla dzieci w wieku 6-14 lat, które przygotowali i poprowadzą pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Bydgoszczy zaprasza na stanowisko, przy którym będzie można zapoznać się z działalnością ITD, jak również dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W niedzielę (2 czerwca) na stanowisku toruńskiej Straży Miejskiej będzie można zapoznać się z działaniami Patrolu EKO, zasadami segregacji odpadów, zobaczyć pojazd do przewożenia zwierząt oraz drona do mierzenia zawartości powietrza. Strażnicy miejscy przeprowadzą również krótki zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Będzie również można spotkać się z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym. – Nie zabraknie również informacji o tym jak uchronić się przed oszustwami na tak zwanego “wnuczka” czy “policjanta”. Posiadacze jednośladów będą mogli oznakować swój rower. Potrzebne będą dokumenty potwierdzające prawo własności roweru – informuje Marcin Centkowski.

Po raz kolejny na pikniku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie można zapoznać się ze zwyczajami alpak. Do swojego królestwa zapraszają Kuba, Bambi, Timi i Kulfon. Wyjścia do zagrody alpak będą odbywały się w godz. 11.00-13.00 i 14.00-16.00.

Na boisku Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży będą dostępne nieodpłatnie gigantyczne piłkarzyki, euro bungee oraz statek piracki na ruchomej fali. Nie zabraknie także jednej z ulubionych atrakcji gości Młyna Wiedzy, czyli kul do bubble soccer. – W tym roku postanowiliśmy wykorzystać popularne dmuchańce do wyjaśnienia kilku naukowych zagadnień. Jakich? O tym będzie można przekonać się, przychodząc na nasz piknik. Wyjątkowy statek piracki nawiązuje do przestrzeni edukacyjnej “Wiatr przygody”, która jest dostępna dla zwiedzających na wystawie “Rzeka” – mówi Marcin Centkowski.

Uczestnicy pikniku będą mogli skorzystać ze stanowiska gastronomicznego przygotowanego przez restaurację “Młyn Smaków”, działającą w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.

Piknik popularnonaukowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się 1 i 2 czerwca w godz. 11.00-16.00. Program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Młyna Wiedzy. Udział w nim jest bezpłatny. W sobotę i niedzielę będzie można również zwiedzać interaktywne wystawy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Ekspozycje będą dostępne w godz. 11.00-17.00. Bilet można nabyć w kasach centrum nauki oraz w systemie sprzedaży online.

Informacje o ofercie (w tym wakacyjnych warsztatach) Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.

 

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,263,772