Dzieje Kujaw i Pomorza w wyjątkowym wydawnictwie

Dzieje Kujaw i Pomorza w wyjątkowym wydawnictwie

Powstało pierwsze kompleksowe opracowanie na temat przeszłości i współczesności naszego województwa. Książka „Dzieje regionu kujawsko-pomorskiego” pod redakcją Andrzeja Radzimińskiego to efekt pracy archeologów, historyków, historyków sztuki, biologów, geografów i kartografów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Publikacja jest jednym z pierwszych akcentów rozpoczynających się właśnie regionalnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To dobra propozycja na świąteczny prezent.

Ponad 600-stronicowe wydawnictwo jest kompendium wiedzy o regionie Kujaw i Pomorza. Pierwsza część dotyczy geografii województwa, opisuje jego geologię, hydrologię, surowce naturalne, gleby i klimat, szatę roślinną i świat zwierzęcy. W części poświęconej dziejom regionu prezentowane są wyniki badań nad przeszłością od czasów prehistorycznych do współczesnych. Omówiono w niej zagadnienia dotyczące struktur administracyjnych i kościelnych, dziejów politycznych i gospodarczych, kultury i demografii oraz szkolnictwa.

– Jestem pewien, że praca ta będzie nieodzowną pomocą dla nauczycieli, którzy przekazują najmłodszym pokoleniom wiedzę o regionie. Mam nadzieję, że zaintryguje również lokalnych patriotów, szukających informacji o swojej wsi, mieście, powiecie i województwie. Stanie się, po prostu, nieodzowną i ulubioną lekturą wszystkich mieszkańców województwa – napisał marszałek Piotr Całbecki we wstępie do opracowania.

Mecenasem wydawnictwa jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W przygotowaniu publikacji uczestniczyło ponad 20 naukowców. Wydawcą jest Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa „Dom Organizatora”. Opracowanie można nabyć w księgarniach, w siedzibie wydawnictwa (Toruń, ul. Czerwona  Droga 8) lub zamówić na stronie internetowej www.tnoik.com.pl (cena to 95 złotych).

Publikacja jest jednym z przedsięwzięć inaugurujących kujawsko-pomorskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy wszystkich do udziału w przygotowywaniu regionalnego programu wydarzeń rocznicowych oraz uczestnictwa w przyszłorocznych obchodach. Propozycje wydarzeń można zgłaszać na adres niepodlegla@kujawsko-pomorskie.pl i pod nr telefonu 56 62 18 214.

Premiera książki odbyła się dziś (6 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, prof. Andrzeja Radzimiński, prof. Jarosław Kłaczkow, prof. Waldemar Rozynkowski, prof. Wojciech Wysota oraz mgr Marcin Sobiech.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Łukasz Piecyk

Źródło: www.kujawsko-pom orskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6640705