Dzieci w Wieńcu poznają świat przez dotyk

Dzieci w Wieńcu poznają świat przez dotyk

Brześć Kujawski logo

12 maja br. w Szkole Podstawowej w Wieńcu odbyło się uroczyste otwarcie Sali Doświadczania Świata Snoezelen. To pierwsza certyfikowana sala w powiecie!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że na terenie Gminy Brześć Kujawski powstało wyjątkowe miejsce zaprojektowane z myślą o wszechstronnym rozwoju dzieci i młodzieży.

Sala Doświadczania Świata Snoezelen w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wieńcu to pomieszczenie terapeutyczne, które w kontrolowany sposób dostarcza różnorodnych bodźców: przy użyciu efektów świetlnych, wizualnych, dźwiękowych, kinestetycznych, muzycznych i zapachowych.

Sala została zaprojektowana w konsultacji z Międzynarodowym Specjalistą Metody Snoezelen ISNA-MSE i wyposażona w elementy zapewniające bezpieczeństwo i zachowanie standardów terapeutycznych, uzyskując certyfikat Polskiego Centrum Snoezelen. Dedykowana jest wszystkim, którzy mają problem z prawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców zewnętrznych świata: zarówno dzieciom jak i dorosłym z różnego rodzaju niepełnosprawnościami lub deficytami. Dla osób zdrowych seanse w sali są doskonałym środkiem służącym wyciszeniu i relaksacji. Terapia metodą Snoezelen pozytywnie wpływa na pamięć, koncentrację, naukę a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywności przez dzieci i młodzież, jednocześnie umożliwiając uzyskanie pogłębionego relaksu.

Opiekunem sali jest Pani Marta Osiecka – psycholog, socjoterapeuta, oligofrenopedagog, certyfikowany terapeuta posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć metodą Snoezelen.

Sala powstała dzięki wsparciu finansowemu organu prowadzącego – Gminy Brześć Kujawski oraz środkom pozyskanym w ramach programu grantowego “Bądź zdrów” Fundacji Anwil.

W celu poprawy kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w czasie pandemii Szkoła Podstawa w Wieńcu realizuje projekt grantowy “Zdrowie w moje głowie”, w ramach którego uczniowie klas I-VIII uczestniczą w zajęciach psychoedukacyjnych połączonych z seansami w Sali Doświadczania Świata Snoezelen. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest wicedyrektor szkoły Anna Wojtczak.

 

 

Źródło: brzesckujawski.pl

Fot. brzesckujawski.pl

18 maja 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,750,573