Dyskusyjne Kluby Książki w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu

Dyskusyjne Kluby Książki w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu

Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Sigríður Hagalín Björnsdóttir,  Wyspa

Wyspa to debiut powieściowy z gatunku political fiction islandzkiej dziennikarki Sigridur Hagalin Björnsdóttir. Akcja książki toczy się na Islandii. Pewnego dnia mieszkańcy wyspy nie mogą nawiązać kontaktu
z innymi krajami. Sytuacja wydaje się chwilowa – zaraz zostanie usunięta awaria i wszystko wróci do normy. Niestety, nic takiego się nie dzieje. Islandia zostaje odcięta od reszty świata i przeistacza się w krainę chaosu, głodu i walki o przetrwanie. Rzeczywistość wykreowana przez autorkę przeraża, ale  daje też do myślenia, że nic nie jest nam dane na zawsze i wszystko może się zdarzyć.

Filia nr 1

Jakub Małecki, Horyzont

Książka ta to zaskakująca opowieść o tęsknocie, przyjaźni i odwadze. Bohaterami powieści jest dwoje samotnych ludzi, Mariusz i Zuza, którzy szukają zrozumienia i bliskości. On weteran wojny w Afganistanie, zmagający się z zespołem stresu pourazowego. Ona, młoda i piękna, chce poznać największy sekret rodziców i rozwikłać tajemnicę swojej prawdziwej tożsamości. Zuza i Mariusz żyją obok siebie, oboje zagubieni i samotni, jednak potrzebujący siebie wzajemnie.

Filia nr 7

Lars Berge, Dobry wilk

To historia dramatu, jaki wydarzył się w szwedzkim ogrodzie zoologicznym Kolmarden. W czerwcu 2012 roku wilki zaatakowały swoją opiekunkę, a właściwie (co ważne!) przewodniczkę stada. W latach 80-tych bowiem zoo wprowadziło nowatorski projekt “Wilk”, którego naczelnym punktem był Bliski Kontakt z Wilkiem. Wilcze szczenięta były zabierane matkom, karmione przez ludzi, którzy stawali się ich rodzicami, a potem przewodnikami, co miało zapewnić panowanie nad stadem na wybiegu, a zwiedzającym ogród, bezpieczne przebywanie w stadzie wilków. Lars Berge napisał bardzo rzetelny reportaż. Próbując wyjaśnić, jak doszło do tragedii, wcielił się w postać dziennikarza śledczego, detektywa, socjologa…  Wrażenie robi ogrom pracy, który wykonał – ilość odbytych po świecie podróży, spotkań i rozmów, przejrzanych dokumentów i notatek prasowych. Czytelnik otrzymuje solidną dawkę wiedzy uzyskaną od ekspertów, naukowców, pasjonatów zwierząt – zwłaszcza wilków, która skłania do refleksji… O pysze i próżności człowieka, który dążąc do władzy i posiadania próbuje złamać naturę zwierząt i zmusić je do (pozornej!) uległości…

Filia nr 3

Danuta Chlupova, Blizna

Blizna, którą nosi jedna z bohaterek powieści, jest nie tylko koszmarnym wspomnieniem dramatycznego pożaru, jest również raną zadaną duszy młodej dziewczyny podczas wojny. Akcja powieści toczy się dwutorowo. Poznajemy historię rodzin Polaków mieszkających na Zaolziu i wydarzenia, które doprowadziły do masakry ludności w sierpniu 1944 roku. Drugi wątek to współczesna opowieść o odkrywaniu tajemnic rodzinnych. Debiutantka, Danuta Chlupova, potrafiła w przekonujący sposób opisać tragicznie splecione losy ludzi.  Polskie książki i filmy ukazują wojenne losy ludności cywilnej głównie poprzez wydarzenia rozgrywające się w miastach. Tereny wiejskie zazwyczaj są pomijane. „Blizna” Danuty Chlupovej uzupełnia braki w tej wiedzy, dodatkowo opowiadając mało znane wydarzenia rozgrywające się na Śląsku Cieszyńskim. Klubowiczki zgodziły się, że debiut autorki należy uznać za bardzo udany.

 

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7046291