Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Dyskusyjne Kluby Książki polecają

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Marc Elsberg, Sprawa prezydenta

Douglas Turner, były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej na polecenie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze zostaje oskarżony o dawne zbrodnie wojenne i aresztowany na terenie Grecji. W sprawę jego ukarania zaangażowana jest  prawniczka Dana Marin, która wierzy w sprawiedliwość, a której przyjdzie mierzyć się z groźnym i potężnym przeciwnikiem. Sytuacja jest o tyle trudna, że Stany za wszelką cenę nie chcą dopuścić do procesu, dochodzi do  ostrego konfliktu na linii USA-UE. Powieść Marca Elsberga, austriackiego pisarza to świetnie napisany thriller polityczny.

Filia nr 1

Brit Bennett, Moja znikająca połowa

Autorka w powieści podejmuje  ważny problem kształtowania się tożsamości. Pisarka stworzyła pełną emocji historię skomplikowanych relacji sióstr bliźniaczek oraz ich córek. Pokazała, że świat nie jest czarno-biały, że ma wiele różnorodnych odcieni. Losy głównych bohaterek skłoniły do ożywionej dyskusji wszystkich klubowiczów.

Filia nr 3

Victoria Hislop, Pocztówki z Grecji

Na adres mieszkania, do którego właśnie się wprowadziła Ellie, przychodzą pocztówki z Grecji bez adresu zwrotnego. Bohaterka jedzie na urlop i tam poznaje zarówno nadawcę kartek, jak i historie, które opowiadali mu podczas wędrówki rozmaici ludzie. Powieść Hislop wywołała pozytywne opinie. Przede wszystkim autorka nie usiłowała stworzyć rajskiego obrazu Grecji. Wręcz przeciwnie, pokazała rzeczywistość skrzętnie omijaną przez filmowców lub marketingowców. Piękno kontrastujące z brzydotą, zabytki i kwiaty obok porzuconych konstrukcji z betonu. Nie tworzyła także popularnego szablonu powieściowego, umieszczając bohaterów w kolejnym harlequinie. Powieść przybliża zwyczaje, ukazuje ciekawe obrzędy, a także mówi wiele o historii Hellady.

Filia nr 7

Donatella Rizzati, Mała zielarnia w Paryżu

Tematem dyskusji podczas majowego spotkania była książka Donatelli Rizzati. Czytelniczki odbyły w niej podróż do zielarni na paryskim Montmartre prowadzonej przez uroczą Gisele, której mikstury i porady nie tylko wzmacniały zdolności organizmu do samoleczenia, ale także leczyły znękane dusze jej wiernych klientów i sympatyków. Tam też znalazła ukojenie bohaterka książki Viola, która pracując w zielarni i mając u boku wierną i wyrozumiałą przyjaciółkę, uleczyła złamane serce oraz znalazła  sens i cel życia. Urokliwa opowieść dla romantycznych czytelniczek.

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,035,901