Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

16 Paź Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Eric Karpeles, Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza

Józef Czapski, pisarz, świadek historii, niezwykła postać w życiu kulturalnym polskiej emigracji, ale przede wszystkim malarz, który zafascynował  amerykańskiego malarza i pisarza Erica Karpelesa. Autor  zainteresował się osobą Józefa Czapskiego przez przypadek, wcześniej nigdy o nim nie słyszał, ale tak go ta postać zainteresowała, że postanowił napisać biografię tego dziś już zapomnianego malarza, dla którego w życiu najważniejsze były uczciwość i prawda.

Następne spotkanie odbędzie się 29 października o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Mileny Rachid Chehab  pt. Komu bije Big Ben.

 

Filia nr 1

Karolina Bednarz, Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet to świetny reportaż, idealna książka dla tych, którzy są ciekawi, jak wygląda życie kobiet w Kraju Kwitnącej Wiśni. Karolina Bednarz w swojej książce dotknęła wielu tematów, przytoczyła mnóstwo poruszających historii, wzbudziła ciekawość, pokazała realia życia kobiet w Japonii. Autorka dzieli się swoim doświadczeniem z pobytu w Japonii, obserwacjami codziennego życia. Przedstawia fakty, dane statystyczne oraz informuje o ważnych wydarzenia tego kraju. Z empatią przysłuchuje się swoim rozmówczyniom i opisuje ich losy.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 10 października 2019 r. o godz. 15.00  i będzie dotyczyć książki Aurelie Valognes Przegwizdane.

 Filia nr 3

W Filii nr 3 pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczki poświęcają na zaprezentowanie i krótkie omówienie książek, które podczas lata stały się ich zdaniem najciekawszą lekturą. Tym razem pośród wielu wymienionych tytułów pojawiły się:

Czarni Pawła Reszki – autor bestsellerowego cyklu o lekarzach Mali Bogowie tym razem ukazał środowisko księży,

Gałęziste Artura Urbanowicza – thriller rozgrywający się w baśniowych terenach Suwalszczyzny,

– powieści obyczajowe Iwony Banach np.: Lokator do wynajęcia lub Klątwa utopców – humorystyczne i poprawiające nastrój czytelnika,

– trylogia historyczna Anne Jacobs – wielowątkowa  saga rodzinna,

Ogień wśród nocy Teresy Messineo – wstrząsająca opowieść o wojennych losach  pielęgniarek.

Następne spotkanie klubu odbędzie się 29 października i poświęcone będzie omówieniu książki Magdaleny Majcher Zima.

 

Filia nr 7

Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka i Michał Pruski, Kamerdyner

Tematem pierwszego, po wakacyjnej przerwie, spotkania była powieść, która powstała na podstawie scenariusza filmowego o tym samym tytule.

Kamerdyner to opowieść o świecie, którego już nie ma, o losach trzech narodów – Kaszubów, Polaków i Niemców w ciągu 45 lat minionego wieku, o okrutnej zbrodni w Piaśnicy we wrześniu 1939 r. wreszcie o zakazanej miłości wciągniętej w wir tej dramatycznej historii. Książka zawiera wiele nieznanych faktów  historycznych dotyczących tragicznych dziejów Kaszubów i pomorskich junkrów i jest krokiem milowym dla popularyzacji i upowszechniania wiedzy o historii XX wieku na Kaszubach.

Następne spotkanie naszego Klubu – 29 października o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Martyny Bundy Nieczułość.Liczba odwiedzin:

2,951,211