Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Marketa Zahradnikowa, Bóg nie jest automatem do kawy

Bóg nie jest automatem do kawy to książka, w której autorka, Marketa Zahradnikowa, podejmuje rozmowę z księdzem Zbigniewem Czendlikiem. Polski ksiądz będący na parafii w czeskiej miejscowości Landskroun zasłynął wśród parafian i widzów (udział w programie czeskiej telewizji) niekonwencjonalnym podejściem do wielu trudnych spraw zarówno dla Kościoła, jak i jego wiernych. Zbigniew Czendlik w charakterystyczny, humorystyczny sposób odpowiada na niejednokrotnie problematyczne pytania. Z książki wyłania się obraz księdza pełnego życzliwości do ludzi, optymizmu, szczerości i poczucia humoru.

Następne spotkanie odbędzie się 24 września o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka Erica Karpelesa Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza.

Filia nr 1

Ilona Wiśniewska, Lud z grenlandzkiej wyspy

To świetny reportaż, idealna książka dla tych, którzy są ciekawi, jak wygląda życie na największej wyspie świata. Na powstanie tej książki złożyły się praca autorki w domu dziecka oraz rozmowy z mieszkańcami wyspy. Wiśniewska z tych rozmów i wypowiedzi spotkanych osób tworzy dla nas codzienność, ukazując radości, smutki i trudy życia w tak ciężkich warunkach.

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 12 września 2019 r. o godz. 15.00 i będzie dotyczyć książki Karoliny Bednarz Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet.

 Filia nr 3

Nicholas Evans, Przepaść

Autor znakomitego Zaklinacza koni tym razem sięgnął po temat aktualny zawsze i wszędzie – rozpad rodziny i jej konsekwencje. Pozornie idealna rodzina stopniowo rozsypuje się, czego ofiarą padają dzieci. Nie ma znaczenia, że dzieci są nastoletnie, i tak odbierają odejście ojca bardzo dramatycznie, podążając drogami, przed którymi powinni ostrzec ich kochający rodzice. Powieść dobrze oddaje tło obyczajowe, a psychologiczne wizerunki postaci są wiarygodne. Niestety wadą powieści jest zbytnia szczegółowość opisów i liczne wątki poboczne rozbijające strukturę fabuły.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 24 września i poświęcone będzie omówieniu przeczytanych latem lektur, godnych polecenia pozostałym klubowiczkom.

Filia nr 7

Hisham Matar, Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi

Hisham Matar, choć pochodzi z Libii, jest pisarzem amerykańskim. Pisze po angielsku, postrzega świat jak Amerykanin, ale jest świadomy swych arabskich korzeni. Powrót jest zbeletryzowaną autobiografią. Fabuła powieści w znacznej mierze opiera się na autentycznych wydarzeniach, jakie były bezpośrednim udziałem Autora. Główną osią snutej opowieści jest relacja ojca z synem, a książka jest rodzajem hołdu złożonego najprawdopodobniej nieżyjącemu ojcu – ofiary rządów Kaddafiego. Prowadząc krucjatę na temat losów swojego ojca, Matar przygląda się zmianom, jakie zaszły na rodzinnej ziemi po trzydziestu latach Jego nieobecności. Dzięki reminiscencjom i współczesnym doświadczeniom Autora poznajemy historię i teraźniejszość tego kraju, który nie umie zaznać spokoju. Subtelnym dopełnieniem przejmującej i druzgocącej historii Libii są migawki z życia codziennego, pochylenie się nad kulturą i sztuką tego kraju. Wzruszający ton książce nadają mądre i piękne relacje międzyludzkie, zwłaszcza rodzinne…

Następne spotkanie naszego Klubu dopiero po wakacjach – 24 września o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce M. Klaty Kamerdyner.

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,844,924