Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

Dyskusyjne Kluby Książki polecają…

 Wypożyczalnia dla Dorosłych

Lisa See, Herbaciana dziewczyna

Herbaciana dziewczyna Lisy See to opowieść nie tylko o losach chińskiej dziewczyny, pochodzącej z plemienia Akhów, zamieszkałej w górach herbacianych, w dalekiej prowincji Yunnan, ale też historia herbaty pu-erh i jej obecności w kulturze chińskiej.

Życie Li-yan i jej rodziny  podporządkowane jest tradycji, wierzeniom, rytmowi przyrody i pracy przy uprawie herbaty. Kiedy Li-yan rodzi nieślubne dziecko tradycja nakazuje, by dziecko zabić.  Młoda matka nie godzi się na takie rozwiązanie.

Następne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 16.00, a tematem dyskusji będzie książka  Marka Klaty, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego Kamerdyner.

 

Filia nr 1

J. D Vance, Elegia dla bidoków

Jest to powieść autobiograficzna, historia człowieka, który dzięki pomocy innych, wewnętrznej sile i odrobinie szczęścia jako pierwszy  w rodzinie zdobył dyplom wyższej uczelni, zrobił karierę.  Vance wyrwał się marazmu, z błędnego koła przeróżnych uzależnień, osiągnął sukces. Jest to także aktualna analiza kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej.

Kolejne spotkanie odbędzie się 18 kwietnia 2019 r. o godz. 15.00  i będzie dotyczyć książki  Piasek Saraswati autorstwa Risto Isomaki.

Filia nr 3

Danuta Noszczyńska, Nieświęta rodzina

Danuta Noszczyńska to współczesna młoda autorka, która w swym cyklu powieściowym Siedem Grzechów Głównych postanowiła ukazać współczesne spojrzenie na biblijną klasyfikację najważniejszych wad/grzechów ludzkich. W Nieświętej rodzinie na warsztat wzięła numer szósty, czyli „Nie cudzołóż”. Bohaterka, Aga, opowiada o swym życiu w nieco dysfunkcyjnej rodzinie. Aga snuje swą historię w sposób dowcipny, ale też gorzko-ironiczny, bo taka jest wizja współczesnego świata, w którym niektóre osoby  potrafią zaistnieć, prężnie wspinając się po stopniach drabiny społecznej, krocząc po trupach mniej sprawnych przeciwników. Z kolei innym bohaterom wiatr zawsze wieje w oczy. W tle obserwujemy zmiany w polskich realiach, co czyni powieść wręcz do bólu prawdziwą.

Następne spotkanie klubu odbędzie się we wtorek 16 kwietnia 2019 r. i poświęcone będzie omówieniu książki Niny George Lawendowy pokój.

Filia nr 7

Sofia Lundberg, Czerwony notes

Książka opowiada o burzliwych losach Doris Alm – 96-letniej mieszkanki Sztokholmu. Dla głównej bohaterki opowieści, jedynym wartościowym przedmiotem i towarzyszem codzienności jest, podarowany przez ojca, czerwony notes, w którym zgromadziła zapiski o wszystkich ludziach spotkanych podczas jej długiego i ciekawego życia. Przeglądanie kolejnych stron notesu-dziennika jest przyczynkiem do wspomnień, które Doris spisuje na kartach będących spadkiem i przesłaniem dla  ukochanej wnuczki. Dużym atutem tej opowieści jest prawdziwe i wiarygodne przedstawienie wszystkich trudów, ograniczeń, a przede wszystkim samotności ludzi starych.

Kolejne spotkanie naszego Klubu – 30 kwietnia, o godz. 11.00. Będziemy rozmawiać o książce Lisy See Herbaciana dziewczyna.

Dominika Wojtasińska
Dominika.Wojtasinska@kpcen-torun.edu.pl

Organizacja: KPCEN w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,836,101