Drzwi otwarte w Muzyku

Drzwi otwarte w Muzyku

Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku

W czwartek, 28 kwietnia 2022 roku, swoje drzwi dla mieszkańców Włocławka i okolic otwiera Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Podczas gdy w ubiegłych latach, z uwagi na ograniczenia w funkcjonowaniu szkół, włocławską placówkę artystyczną można było odwiedzać wyłącznie wirtualnie, to w tym roku uczniowie i nauczyciele, mimo drobnych niedogodności związanych z trwającą właśnie rozbudową budynku, zapraszają do szkoły na żywo. Tegoroczne Drzwi Otwarte rozpoczną się o godzinie 17:00 krótkim koncertem w wykonaniu uczniowskich zespołów kameralnych, po którym będzie można zajrzeć na lekcje gry na instrumentach, zajęcia chóru czy zajęcia rytmiczne. Odwiedziny we włocławskiej szkole muzycznej będą z pewnością okazją do uzyskania bliższych informacji na temat kształcenia muzycznego i porozmawiania z nauczycielami oraz – przede wszystkim – uczniami Zespołu Szkół Muzycznych. Zespołu, który wciąż prowadzi rekrutację na rok szkolny 2022/2023.

Dlaczego warto uczyć się w Zespole Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku? Bo to szkoła inna niż wszystkie! W każdej ze szkół wchodzących w skład ZSM dzieci i młodzież uczą się grać na wybranym przez siebie instrumencie, a do tego mają możliwość wspólnego muzykowania w zespołach kameralnych oraz śpiewania w chórach. Szkoła dba o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych oraz kształtowanie ich postaw społecznych, toteż wychodzi z rozmaitymi inicjatywami, angażuje się w akcje i projekty o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim. Obok projektów edukacyjnych, takich jak choćby „CZYTAM Z KLASĄ – lekturki spod chmurki” czy „BohaterON w Twojej szkole”, uczniowie włączają się w akcje o charakterze społecznym, takie jak „Wirtualnie biegamy dla kobiet” czy „Jedziemy do Etiopii”. Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena co roku gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i angażuje się w rozmaite akcje pomocowe, typu „Świąteczna Paczka” czy pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Uczniowie pomagają, organizując zbiórki rzeczowe lub pieniężne, ale także, przede wszystkim, prezentując swoje umiejętności na scenie. Z niecierpliwością oczekują na nową salę koncertową, której budowa trwa w najlepsze, a która będzie doskonałym miejscem do występów instrumentalnych i wokalnych.

Dlaczego jeszcze warto uczyć się w szkole muzycznej? Bo nauka gry na instrumencie ma ogromny wpływ na wszechstronny rozwój młodego człowieka. Gra na instrumencie pozwala na wyrażanie własnych uczuć i emocji, uwrażliwia na piękno otaczającego świata, rozwija pamięć i koncentrację, a także poprawia sprawność manualną. Nauka w szkole muzycznej pozwala nabyć umiejętność skutecznego gospodarowania czasem, rozwija systematyczność i konsekwencję, wpływa na zdolność radzenia sobie ze stresem oraz doskonali umiejętności interpersonalne.

Co ważne: nauka w Zespole Szkół Muzycznych jest bezpłatna! Gry na instrumencie (lub śpiewu solowego) uczniowie uczą się podczas zajęć indywidualnych, zaś pozostałe zajęcia odbywają się w niewielkich liczebnie grupach. W tej szkole żaden uczeń nie jest anonimowy, a wspólne działania społeczności szkolnej sprzyjają zawiązywaniu się przyjaźni na całe życie.

Już 28 kwietnia warto przyjść w gościnne progi szkoły, mieszczącej się przy ul. Wiejskiej 29 i przekonać się, że Zespół Szkół Muzycznych im. Cz. Niemena to miejsce właśnie dla Was!

25 kwietnia 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,686,083