Dokarmiamy ptaki i inne zwierzęta

Dokarmiamy ptaki i inne zwierzęta

Wzorem lat ubiegłych Nadleśnictwo Włocławek zaprasza dzieci przedszkoli i szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym „Dokarmiamy ptaki i inne zwierzęta”. Jego celem jest m.in. rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska. Dzieci przedszkolne oraz z klas I-III szkoły podstawowej mają za zadanie wykonać prace plastyczne, natomiast uczniowie klas starszych – wykonanie albumu zawierającego sprawozdania z obserwacji zwierząt ilustrowane zdjęciami i rysunkami.

Przedsięwzięcie zaproponowane przez organizatorów jest niewątpliwie cennym działaniem edukacyjnym. Przy czym koniecznie trzeba dodać, że dokarmianie przynosi pożądane efekty, gdy jest prowadzone prawidłowo, w przeciwnym wypadku może spowodować więcej szkód niż pożytku. W przypadku dokarmiania ptaków warto wiedzieć, że mają one ograniczone możliwości wydalania soli. Z tego względu nie wolno wykładać do karmników pieczywa, bo zawiera ono sól i substancje ulepszające oraz konserwanty. Podawany im chleb powoduje często poważną chorobę – kwasicę. Najlepiej jest, kiedy karma dla ptaków przypomina ich naturalny pokarm. Nie można też przesadzać z ilością dostarczanego pokarmu zwierzętom.

Należy podkreślić, że dokarmianie zwierząt powinno być prowadzone tylko w warunkach ekstremalnych, które mogą zagrażać ich życiu. Nie powinno się tego robić podczas łagodnych zim, wtedy zwierzęta powinny radzić sobie same ze zdobywaniem pokarmu.

(źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/dokarmianie-zwierzat-zima-potrzeba-czy-fanaberia)

Prace konkursowe należy przesyłać do 31 marca 2020 r. na adres : Nadleśnictwo Włocławek ul. Ziębia 13,87-800 Włocławek

Więcej informacji TUTAJ

Fot. Pixabay

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,255,183