DKF zaprasza do auli MCK na film „Żeby nie było śladów”

DKF zaprasza do auli MCK na film „Żeby nie było śladów”

Miejskie Centrum Kulturalne w Lipnie logo

Dyskusyjny Klub Filmowy “Se(a)ns” zaprasza 9 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 na film „Żeby nie było śladów” (sala Miejskiego Centrum Kultury w Lipnie).

Reżyser Jan P. Matuszyński za sprawą filmu wypowiada się mocnym głosem na temat przemocy sankcjonowanej przez państwo.  To trzymające w napięciu, znaczące kino dla myślącego widza.

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

 

W 2022 roku film był kandydatem Polski do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Zwiastun filmu

Źródło: umlipno.pl (nadesłane, Dyskusyjny Klub Filmowy „Se(a)ns” )

2 grudnia 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we WłocławkuLiczba odwiedzin:

6,050,241