Czytanie miasta – startuje 25. Toruński Festiwal Książki

Czytanie miasta – startuje 25. Toruński Festiwal Książki

Już po raz 25. w Toruniu odbędzie się Toruński Festiwal Książki – wielkie święto literatury, na którym zagoszczą m.in. Szczepan Twardoch, Joanna Bator, Katarzyna Grochola i Marek Bieńczyk.

Festiwal obchodzi mały jubileusz – mówi Łukasz Wudarski, dyrektor Centrum Kultur Dwór Artusa organizatora wydarzenia. Dlatego właśnie chcieliśmy uczcić to ćwierć wieku, wybierając temat przewodni, który byłby najbliższy istocie festiwalu. Od samego bowiem początku wyróżnikiem wydarzenia jest to, że odbywa się ono w konkretnym miejscu, w Toruniu, co podkreśla też zastosowany w nazwie przymiotnik. Postanowiliśmy zatem, aby podczas tegorocznego festiwalu, wspólnie z naszymi gośćmi zastanowić się nad problemem miasta w literaturze.

Temat jak zawsze ma być ujęty bardzo szeroko. Nie tylko będziemy badali obecność konkretnej przestrzeni w twórczości zaproszonych autorów, ale także potraktujemy go szerzej, patrząc nań z punktu socjologicznego, kulturowego, teatralnego, architektoniczno-urbanistycznego, a nawet historycznego. Tych wszystkich kwestii dotyczyć będą panele dyskusyjne, w których wezmą udział wybitni znawcy przedmiotu.

Podczas panelu Miasto miejsce do życia? Filip Springer i Beata Chomątowska rozważać będą kwestie urbanistyczne i architektoniczne, a podczas panelu Miasto w literaturze polskiej po 1989 wspólnie z Przemysławem Czaplińskim, Anną Cieplak i Ignacym Karpowiczem zastanowimy się nad obecnością motywów miejskich w twórczości artystów młodego i średniego pokolenia. Niezwykle ciekawie zapowiada się także „toruński” panel poświęcony kryminałowi. Wezmą w nim udział pisarze kryminałów, którzy akcję swoich książek osadzają w Toruniu. Tematem miasta zajmie się także dyskusja będąca podsumowaniem toruńskiego sezonu teatralnego, a jednocześnie obecnością motywu miasta w teatrze. Gratką z pewnością będzie udział w wydarzeniu krytyka i dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu Macieja Nowaka.

Jak zawsze centralnym punktem programu festiwalu literackiego są spotkania autorskie. W tym roku miłośnicy dobrej literatury z pewnością nie będą mogli narzekać. Do Torunia bowiem przyjadą m.in. Szczepan Twardoch, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Jacek Dehnel, Marcin Kącki, Szczepan Twardoch, a także Katarzyna Grochola i świeżo upieczony pisarz… Tomasz Organek. Program sformułowaliśmy tak, aby ukazać różne oblicza twórczości literackiej – od pop literatury po poważne dokonania artystyczne. Dodatkowo staraliśmy się zapraszać autorów książek właśnie wydanych, którzy promować będą wydawnicze nowości.

Nie zapominamy też o poezji. W tym roku wspólnie z Teatrem im. Wilama Horzycy zapraszamy na Salon Poezji, w którym aktorzy czytać będą poetyckie utwory o tematyce miejskiej. Gościem specjalnym wydarzenia będzie zaś lubiany aktor filmowy i teatralny Eryk Lubos.

Podczas festiwalu nie zabraknie aktywności dla dzieci. W filiach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu będzie można spotkać się m.in. z Agnieszką Frączek, Małgorzatą Strękowską Zarębą, czy Roksaną Jędrzejewską Wróbel, w WOAKU odbędzie się specjalne wydanie Książkożerców poświęconych książce Elizy Piotrowskiej, zaś w Dworze Artusa zaprosimy na warsztaty rodzinne poświęcone tworzeniu ekslibrisu. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy też niezwykłą grę miejską oraz występ Grupy Teraz, która pokaże swój improwizowany spektakl będący reinterpretacją znanych toruńskich legend.

Jak co roku, festiwalowi towarzyszyć będzie mini jarmark książki, podczas którego wszyscy chętni będą się mogli zaopatrzyć w książki autorów goszczących podczas spotkań i paneli. Podobnie jak w latach minionych wydarzenia odbywać się będą nie tylko w Dworze Artusa, ale także w różnych innych instytucjach: Książnica Kopernikańska, Teatr im. Wilama Horzycy, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Galeria Sztuki Wozownia, a także w ciekawych plenerowych miejscach naszego miasta (Plac przed Teatrem, Dach CSW, Piernikowe Miasteczko).

Tegoroczny festiwal to przede wszystkim czytanie miasta. Jego odkrywanie i próba zrozumienia. Wierzymy, że dzięki naszym wydarzeniom zbliżymy się do odpowiedzi na pytanie czym w istocie jest miasto i jak należy je postrzegać.

 

Przydatne informacje:

 • Termin: od 6 do 16 czerwca 2019 r.
 • edycja Toruńskiego Festiwalu Książki – wydarzenie odbywa się od 1994 roku
 • 39 wydarzeń (w tym 12 spotkań autorskich, 4 panele, warsztaty, gra miejska, spektakl impro, salon poezji, mini jarmark książki)
 • Budżet festiwalu to 65000 zł z czego dofinansowanie z miasta wyniosło 60000 zł
 • Festiwal odbywa pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego
 • Współorganizatorami festiwalu są:
  • Wojewódzka Biblioteka Publiczna Książnica Kopernikańska w Toruniu
  • Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu
  • Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
  • Centrum Sztuki Współczesnej
  • Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza
  • Galeria Sztuki Wozownia
  • Eduprojektor
  • Wydawnictwo Naukowe UMK
  • Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Toruniu

 

Program Toruńskiego Festiwalu Książki

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

5,844,646