Czytanie ma tylko dobre strony

Plakat promocyjny "Czytanie ma tylko dobre strony" z sześcioma rysunkowymi postaciami moli książkowych.

Czytanie ma tylko dobre strony

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - logo

Wystartowała kampania społeczna Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 pod hasłem „Czytanie ma tylko dobre strony”. Nową odsłonę przedsięwzięcia promuje miniserial o molach książkowych.

„Czytanie ma tylko dobre strony” – rola czytania w życiu człowieka

Miniserial promujący czytelnictwo składa się z czterech odcinków. Jest skierowany do szerokiego grona odbiorców – od najmłodszych czytelników, przez osoby dorosłe aż po seniorów. Głównymi bohaterami są mole książkowe, którym głosów użyczyli znani i lubiani aktorzy i sportowcy.

Animowany serial ukazuje znaczenie moli książkowych, dzięki którym przetrwały egipskie papirusy, średniowieczne manuskrypty, pierwsze egzemplarze książek drukowanych przez Gutenberga, a nawet Konstytucja 3 maja.

Mole książkowe – bohaterowie marki

Do końca czerwca potrwają pierwsze działania komunikacyjne z molami książkowymi w roli głównej. Głównym środkiem przekazu będzie internet, w tym kanały własne NPRCz 2.0 i ambasadorów, a także w telewizja, radio oraz nośniki outdoorowe. W ramach dalszych działań będą publikowane materiały z molami książkowymi dla bibliotekarzy i edukatorów. Zrealizowane zostaną także kolejne spotkania plenerowe z serii „Czytanie na trawie”, konkursy w mediach społecznościowych. W centrum Warszawy powstanie także mural promujący czytelnictwo.

Od 23 kwietnia miniserial jest dostępny na kanale NPRCz 2.0 na YouTube.

Organizatorem kampanii oraz koordynatorem komunikacji NPRCz 2.0 jest Narodowe Centrum Kultury.

NPRCz 2.0 – czytanie ma tylko dobre strony!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy i najważniejszy program rządowy na lata 2021-2025, którego celem jest wsparcie i promocja czytelnictwa w Polsce. Budżet programu to ponad miliard złotych (60 proc. z budżetu państwa, 40 proc. – wkład własny beneficjentów). Blisko pół miliarda złotych zostanie przeznaczonych na zakup nowości książkowych, a kilkaset milionów na modernizację i budowę bibliotek.

W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury.

Szczegóły dotyczące programu oraz bieżących działań z nim związanych dostępne są na:

 

_

27 kwietnia 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7251677

Skip to content