Czym jest „Dziecięcy Nobel”

02 czerwiec Czym jest „Dziecięcy Nobel”

Do 14 czerwca 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku można oglądać wystawę poświęconą laureatom International Children’s Peace Prize (Międzynarodowa Nagroda Pokojowa dla Dzieci) nazywanej potocznie „Dziecięcym Noblem”.

Na wystawie prezentowane są sylwetki laureatów 17 nagród Międzynarodowej Pokojowej Nagrody dla Dzieci z lat: 2005 – 2020. Nagroda ta jest przyznawana przez holenderską organizację KidsRight dzieciom w wieku od 12 do 18 lat, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony lub promocji praw dziecka na świecie. Laureaci otrzymują statuetkę „Nkosi”, która przedstawia dziecko toczące kulę ziemską albowiem „dzieci są przyszłością planety (…)” (Kehkashan Basu – Zjednoczone Emiraty Arabskie – 2016 r.) oraz nagrodę pieniężną na realizację swojego projektu w swoim kraju .
Zwycięzcy Międzynarodowej Pokojowej Nagrody dla Dzieci pochodzą z różnych kontynentów i borykają się z bardzo różnymi problemami,

„Nie ma znaczenia, jakie jest twoje pochodzenie, nie ma znaczenia, czy jesteś bogaty czy biedny, młody czy stary, każdy może coś zmienić.” (Kesz Valdez laureat nagrody z Filipin – z 2012 r.)

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

Więcej informacji o wystawie na stronie biblioteki.

 

Źródło: biblioteka.wloclawek.pl

Fot. gł. Jerry Lampen, prawa autorskie KidsRights (źródlo: https://biblioteka.wloclawek.pl/dzieciecy-nobel-wystawa/)

2 czerwca 2021 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,833,808