Czy w lewobrzeżnym Toruniu są zabytki? (10 maja)

Czy w lewobrzeżnym Toruniu są zabytki? (10 maja)

Książnica Kopernikańska zaprasza 10 maja 2021 r. o godz. 18.00 na spotkanie online “Czy w lewobrzeżnym Toruniu są zabytki?”

“Zabytki młodszego pokolenia – Retro” to cykl spotkań poświęconych sztuce i kulturze dawnego Torunia. Tematycznie nawiązuje do konferencji “Zabytki młodszego pokolenia” przygotowywanych od 2015 r. przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Książnicę Kopernikańską.

W trakcie comiesięcznych spotkań omawiane są zagadnienia, którym poświęcono uwagę podczas kolejnych sesji sympozjum. Owe tematy powracają w nowych wersjach – znacznie rozszerzonych, uzupełnionych o najnowsze ustalenia, zilustrowanych większą liczbą materiałów ikonograficznych i opatrzonych autorskim komentarzem Katarzyny Kluczwajd.

Podczas trzeciego spotkania organizatorzy postarają się odpowiedzieć na pytanie “Czy w lewobrzeżnym Toruniu są zabytki?”

Katarzyna Kluczwajd: – To pytanie retoryczne, ale wymagające mocnego akcentowania, jako że podgórskie zabytki młodszego pokolenia, także te już nieistniejące i tylko zaplanowane, dopiero szerzej poznajemy w kontekście dziejów tego samodzielnego niegdyś miasta. 8 maja opowiem o kamienicach i o zabytkach związanych z poligonem i koleją, które to podmioty stanowiły o świetności Podgórza, o przybytkach władzy i pomnikach, szkołach, kościołach, cmentarzach, miejscach rozrywek. Od czasu konferencji w 2017 roku wiedzę na ich temat poszerzyłam o nowe ustalenia (szczególnie dotyczy to pruskiego pomnika Poległych).

Terminy kolejnego spotkania z cyklu Zabytki młodszego pokolenia – Retro: 14 czerwca 2021 r.

4 maja 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,746,300