Czwartek z filozofią – Sztuka, wyobraźnia, filozofia

Czwartek z filozofią – Sztuka, wyobraźnia, filozofia

Dwór Artusa w Toruniu zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Czwartki z filozofią pn. „Sztuka, wyobraźnia, filozofia”, które odbędzie się 10 maja 2018 r. o godz. 18.30.

O sztuce współczesnej opowiadano już niejedno, ale nie każdy zastanawiał się nad jej znaczeniem filozoficznym.

Sztuka współczesna, odczytywanie jej sensów i znaczeń oraz zwrócenie uwagi na jej niematerialność, na wolność interpretacji oraz siłę wyobraźni, która pozwala artyście tworzyć dzieła, a odbiorcy je odczytywać. To temat kolejnego czwartku z filozofią, który przedstawi dr hab. Kinga Kaśkiewicz, prof. UMK.

W procesie interpretacji dzieł artystycznych ważny jest także aspekt współtworzenia dzieła sztuki przez odbiorcę, czego przykłady znajdujemy w twórczości M. Duchampa, A. Warhola, a także w fotografii reklamowej, plakacie itp. Podczas spotkania spróbujemy poszukać odpowiedzi na pytanie o to, czym jest dzieło sztuki w kontekście jego interpretacji, gry znaczeń, niematerialności i wyobrażeniowości w sztuce. Pomocne w tym będą odwołania do filozoficznych koncepcji H.-G. Gadamera i J.-P. Sartre’a.

Prof. UMK, dr hab. Kinga Kaśkiewicz pracuje w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UMK. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół nowożytnej i współczesnej estetyki niemieckiej i francuskiej oraz teorii sztuki. Prof. Kaśkiewicz jest autorką m.in. monografii „Piękno i wzniosłość w filozofii Fryderyka Schillera” (2004) oraz „Wpływ francuskich estetyków naturalistycznych osiemnastego wieku na klasyczną estetykę niemiecką” (2010), a także tłumaczką dzieł z zakresu filozofii niemieckiej i francuskiej.

Termin: 10.05.2018 (czwartek) godz. 18.30

Miejsce: Sala Wielka Dworu Artusa

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie