Czekamy na scenariusze filmu o generał Zawackiej

Fot. Tymoteusz Tymiński

Czekamy na scenariusze filmu o generał Zawackiej

Do 30 czerwca trwa konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na podstawie biografii generał Elżbiety Zawackiej, organizowany z okazji mijającej w tym roku 110. rocznicy urodzin bohaterki. Patronem konkursu jest marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych.

Generał profesor Elżbieta Zawacka – odznaczona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa, honorowa obywatelka Torunia, patronka toruńskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu – była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z czasów drugiej wojny światowej, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników. W latach 50-tych ubiegłego wieku prześladowana przez peerelowską policję polityczną. W 1965 roku doktoryzowała się z nauk humanistycznych, a po uzyskaniu habilitacji w 1973 roku związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i zamieszkała w Toruniu. Pracowała w uniwersyteckim Instytucie Pedagogiki i Psychologii. W 1995 roku otrzymała „belwederski” tytuł profesorski. Jest twórczynią fundacji, której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w naszym kraju.

  – Postać generał Elżbiety Zawackiej i jej zasługi dla Polski mają szansę stać się podstawą dla pierwszego, pełnometrażowego scenariusza filmu o tej wyjątkowej bohaterce. Zachęcam gorąco do udziału w konkursie  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Konkurs ogłosiła fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. Patronem konkursu i fundatorem nagrody jest marszałek województwa, Piotr Całbecki. Więcej informacji oraz regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji www.zawacka.pl.

Zarys scenariusza (treatment) w formie pliku pdf o objętości liczącej maksymalnie do 10 tysięcy znaków ze spacjami należy przesłać na adres mailowy: filmozo@zawacka.pl Na zgłoszenie prac czekamy do 30 czerwca do godziny 16. Z laureatem wyłonionym przez komisję konkursową zostanie podpisana roczna umowa stypendialna o wartości 60 tysięcy złotych na napisanie scenariusza do filmu fabularnego na podstawie biografii gen. Elżbiety Zawadzkiej.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest także organizatorem corocznego konkursu pod nazwą „Oni tworzyli naszą historię”, w którym uczniowie szkół z regionu przygotowują prace dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu. Tegorocznych laureatów konkursu poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu (więcej).

Program obchodów 110. rocznicy urodzin gen. Elżbiety Zawackiej tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Tymoteusz Tymiński

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,151,148