Chopin. Kujawskie korzenie

Chopin. Kujawskie korzenie

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na 20 spotkanie z cyklu „Muzyka w Muzeum”, które odbędzie się w sobotę 29 lutego 2020 r., o godz. 17.00 w gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1 a we Włocławku.

Spotkania cyklu „Muzyka w Muzeum” organizowane są od 2014 r. i cieszą się dużą popularnością. Mają one formułę tematycznych koncertów muzyki klasycznej poprzedzanych prelekcjami z zakresu sztuki lub historii. Kolejny, już dwudziesty koncert w całości będzie poświęcony twórczości Fryderyka Chopina – w 210 rocznicę urodzin kompozytora. Spotkanie pt. „Chopin. Kujawskie korzenie” będzie poprzedzone krótką prelekcją Krzysztofa Dorcza o kujawskim rodowodzie kompozytora, którego matka – Justyna z Krzyżanowskich urodziła się w Długiem pod Izbicą Kujawską. Prelekcja będzie zawierała wyniki najnowszych badań naukowych przeprowadzonych w 2019 r. przez prelegenta na zlecenie włocławskiego muzeum w ramach przygotowania koncepcji upamiętnienia miejsca narodzin matki Fryderyka Chopina w Długiem.

Główna – muzyczna część spotkania będzie przekrojową prezentacją utworów F. Chopina ze szczególnym uwzględnieniem kompozycji inspirowanych tradycyjną muzyką z Kujaw. Koncert poprowadzi Jacek Szczepański, który wykona m.in. czerpiące z kujawiaków Mazurki z op.33, Balladę F-dur op. 38 i Poloneza As-dur op. 53. W koncercie wystąpią także uczennice Jacka Szczepańskiego z Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku – Konstancja Kotowska, która wykona Poloneza młodzieńczego g-moll oraz Gabrysia Wasieleska z Nokturnem Es-dur op.9 nr 2. Koncert uzupełnią Pieśni F. Chopina w wykonaniu Anny Niemiec-Mościckiej.

Koszt wstępu — 2 zł.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,851,160