Chiński Nowy Rok – Rok Szczura

Rok Szczura w Muzeum Okręgowym w Toruniu

Chiński Nowy Rok – Rok Szczura

Nowy Rok Chiński to najważniejsze święto w kulturze chińskiej, przypadające według zachodniego kalendarza w okolicach stycznia i lutego. Każdy Nowy Rok określany jest odpowiednio jako: Rok Wołu (początek 26 stycznia 2009), Tygrysa (początek 14 lutego 2010), Królika (początek 3 lutego 2011), Smoka (początek 23 stycznia 2012), Węża (początek 10 lutego 2013), Konia (początek 31 stycznia 2014), Owcy (początek 19 lutego 2015), Małpy (początek 8 lutego 2016), Koguta (28 stycznia 2017), Psa (16 lutego) stąd noworoczne obchody otrzymują właściwą oprawę odpowiadającą każdemu ze zwierzęcych symboli. W tym roku obchodzić będziemy Rok Szczura. Według mitologii chińskiej Szczur jest jednym z najsympatyczniejszych symboli zodiaku.

Chiński Nowy Rok w MOT plakatSzczur jest pierwszym znakiem zodiaku w cyklu chińskiej astrologii, co w naturalny sposób czyni go osobowością obdarzoną silnymi cechami przywódczymi. Bez problemu i większego wysiłku przejmuje inicjatywę w swoim otoczeniu. Ludzie urodzeni pod znakiem Szczura są obdarzeni niezwykłym urokiem osobistym, który nader często wykorzystują. Odznaczają się elegancją i obyciem towarzyskim. W kontaktach międzyludzkich są niezwykle mili i elokwentni. Dbają o swoje zasoby finansowe, co prowadzi często do skąpstwa. Niezwykły krytycyzm w stosunku do otoczenia sprawia, iż bywają często negatywnie postrzegani. Cechuje ich malkontenctwo oraz skłonność do narzekania. Z natury Szczur wyróżnia się realizmem i trzeźwym spojrzeniem na świat. Jest pracowity i inteligentny.

Harmonogram wydarzenia:

25 stycznia 2020, godz. 18.00 – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego – wystąpienie podróżniczki Aleksandry Świstow „Laowai w wielkim mieście. Zapiski z Chin”. Historie z życia Polski w jednym z największych miast Chin i z podróży po Państwie Środka. Opowieści o walkach świerszczy, podrabianym jedzeniu, układaniu się z duchami, targach matrymonialnych, tradycyjnym weselu i nowoczesnych zaręczynach, a także słodyczach nadziewanych pastą z czerwonej fasoli.

25 stycznia 2020, godz. 19.20 – dziedziniec Ratusza Staromiejskiego – pokaz tańca ognia nawiązujący do tradycji Chińskiego Nowego Roku w wykonaniu Grupy Cyrkowa. Rozdanie ciasteczek z wróżbą.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7029721