Chiński Nowy Rok – Rok Psa

Chiński Nowy Rok – Rok Psa

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na obchody Chińskiego Nowego Roku, które odbędą się 16 lutego w Ratuszu Staromiejskim. O godzinie 18.00 w Sali Mieszczańskiej zaplanowano spotkanie z podróżnikiem, autorem książek o Chinach – Markiem Pindralem. O godzinie 19.20 zaś na dziedzińcu Ratusza odbędzie się pokaz tańca ognia nawiązujący do tradycji Państwa Środka w wykonaniu Grupy „Cyrkowa” oraz rozdawane będą ciasteczka z wróżbą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w kulturze chińskiej, przypadające według zachodniego kalendarza w okolicach stycznia i lutego. Każdy Nowy Rok określany jest odpowiednio jako: Rok Wołu (początek 26 stycznia 2009), Tygrysa (początek 14 lutego 2010), Królika (początek 3 lutego 2011), Smoka (początek 23 stycznia 2012), Węża (początek 10 lutego 2013), Konia (początek 31 stycznia 2014), Owcy (początek 19 lutego 2015), Małpy (początek 8 lutego 2016), stąd noworoczne obchody otrzymują właściwą oprawę odpowiadającą każdemu ze zwierzęcych symboli. W tym roku obchodzić będziemy Rok Psa. W horoskopie chińskim pies należy do niezbyt sprzyjających znaków zodiaku, mimo to Chińczycy otaczają ten znak szczególnym szacunkiem. Człowiek urodzony pod znakiem Psa cechuje się uczciwością i przywiązaniem, walczy z niesprawiedliwością społeczną. Osoba spod tego znaku charakteryzuje się skrajnym krytycyzmem w stosunku do innych ludzi. Rok Psa jest czasem przyjaźni oraz zacieśniania kontaktów międzyludzkich. To także czas współpracy i okazywania sobie nawzajem większej tolerancji. W roku tym staniemy się bardziej wrażliwi, dzięki czemu wiele dotychczasowych nieporozumień oraz konfliktów może zostać zażegnanych. Wystarczy jedynie odrobina dobrej woli.

Harmonogram wydarzenia:

16 lutego 2018 godz. 18.00 – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego – wystąpienie i pokaz multimedialny podróżnika Marka Pindrala

16 lutego 2018 godz. 19.20 – dziedziniec Ratusza Staromiejskiego – pokaz tańca ognia nawiązujący do tradycji Chińskiego Nowego Roku w wykonaniu Grupy Cyrkowa. Rozdanie ciasteczek z wróżbą.

Fot. Muzeum Okręgowe w Toruniu

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie