Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

29 stycznia po raz 31. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przyłącza się do akcji organizowanej przez Jerzego Owsiaka.

Tradycyjnie na licytację trafi nazwa najdłuższego stale działającego wahadła Foucaulta w Polsce. Zwycięzca licytacji otrzyma certyfikat i będzie miał prawo do zamieszczenia na tablicy na parterze Centrum imienia i nazwiska lub nazwy firmy. Tabliczka będzie zawierała także informację, że nazwa wahadła została wylicytowana podczas 31. Finału WOŚP. Wręczenie certyfikatu i odsłonięcie tablicy nastąpi w terminie uzgodnionym ze zwycięzcą licytacji. Licytacja będzie prowadzona w serwisie Allegro.

Podczas jubileuszowego Finału, który odbył się 30 stycznia 2022 roku, firma COM@COM sp. z o.o. wylicytowała nazwę za 4 444 zł, a wahadło zmieniło nazwę na “Wahadło Małych Odkrywców”.

W dniu Finału będzie można spotkać się również z edukatorami Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Rynku Staromiejskim.

Główną ideą ekspozycji – wahadło Foucaulta – jest zademonstrowanie doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi. Odchylenie płaszczyzny wahań wahadła Foucaulta od położenia początkowego jest efektem działania siły Coriolisa – jednej z sił bezwładności działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia. Toruńskie wahadło Foucaulta ma 33 metry długości, a jego serce waży 35 kg. Pełen obrót płaszczyzny jego drgań (charakterystyczny dla naszej szerokości geograficznej ~ 53oN ) następuje po około 30 godzinach.

Fot: wizerunek Mikołaja Kopernika, który znalazł się na monecie z serii “Wielcy polscy ekonomiści”, zaprezentowanej przez Narodowy Bank Polski w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w kwietniu 2017 roku.

13 stycznia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w BydgoszczyLiczba odwiedzin:

6,040,292