Bydgoszcz nie jest już brzydszą siostrą Torunia!

Bydgoszcz nie jest już brzydszą siostrą Torunia!

Województwo Kujawsko-PomorskieRozmowa z Piotrem Ulanowskim, fotografem, którego autorski projekt Dzień Dobry Bydgoszcz jest wirtualnym przewodnikiem po Bydgoszczy

Skąd pomysł i inspiracja?  

Skracając dłuższą historię: wszystko zaczęło się od zamknięcia gospodarki wiosną zeszłego roku. Z dnia na dzień straciłem wszystkie zlecenia. Siedząc całymi dniami w domu, z dziećmi, zacząłem tęsknić za fotografią, która jest ze mną od trzydziestu już lat. Dlatego, żeby mieć kontakt z aparatem, chodziłem po wyludnionym mieście. Fotografie na bieżąco wrzucałem na swoje profile w mediach społecznościowych. Nagle okazało się, że bydgoszczanie bardzo lubią oglądać swoje miasto na zdjęciach. Nigdy wcześniej żadne moje zdjęcia nie zbierały tysięcy polubień i komentarzy. Wtedy wpadłem na pomysł, żeby z tego mojego rekreacyjnego fotografowanie miasta zrobić długoterminowy projekt.

Jaki jest klucz wyboru fotogramów?

Klucz jest jeden – zdjęcie musi być ciekawe, dalekie od „jeleni na rykowisku”, przykuwające uwagę. Lubię znajdować, odkrywać takie kadry w miejscach znanych, które zaskakują nowym punktem widzenia. Świetnym przykładem jest Most Staromiejski. Mieszkańcy znają go z każdej strony i trudno wymyślić coś oryginalnego. Pewnego zimowego wieczoru spojrzałem nie niego od strony fary. Co zobaczyłem? Fantastyczny widok! Na pierwszym planie mokry brukowany chodnik, a w tle idealnie komponujący się most. Wisienką na torcie były rozwieszone świąteczne światła. Zdjęcie obrobiłem jako czarno białe. Jest to jeden z moich ulubionych kadrów.

Jest jakiś cel praktyczny tego projektu?

Gdy gościłem u nas rodzinę z Poznania, usłyszałem, że Bydgoszcz jest pięknym miastem. A do tego bardzo czystym. Usłyszeć takie słowa od poznaniaków to jest coś! Wtedy spojrzałem na moje miasto jak turysta. I faktycznie! Odnowione kamienice, piękna fontanna Potop, bulwary nad Brdą, zadbane parki, dzielnica muzyczna, śluzy, Wyspa Młyńska z Bydgoską Wenecją. No i faktycznie mamy bardzo czysto.

Ciąg dalszy wywiadu oraz fotografie TUTAJ

Fot. Piotr Ulanowski, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

5 marca 2021

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7051073