Bydgoskie Przedmieście sprzed lat. Miejsca do pamiętania: pomniki zrealizowane i tylko zaplanowane

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat

Bydgoskie Przedmieście sprzed lat. Miejsca do pamiętania: pomniki zrealizowane i tylko zaplanowane

Ile pomników było na Bydgoskim Przedmieściu w czasach pruskich i po 1920 roku? Kto i gdzie je fundował? Jakie miały formy? Co działo się z nimi podczas kolejnych zawieruch dziejowych? Pytania wydają się oczywiste, choć odpowiedzi czasem bywają zaskakujące. Poznamy je podczas kolejnego spotkania z cyklu “Bydgoskie Przedmieście sprzed lat”. 3 listopada na facebookowym profilu Książnicy Kopernikańskiej o “bydgoskich” pomnikach opowie Katarzyna Kluczwajd. Początek prezentacji o godz. 18.00.

Od czasu wydania książki “Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat” (Dom Wydawniczy Księży Młyn w Łodzi) Katarzyna Kluczwajd odkryła nowe fakty na temat m.in. pomnika Otto von Bismarcka po 1920 roku, upamiętnienia Stanisława Moniuszki – po rozbiórce w 1923 roku, a także tylko zaplanowanych pomników z czasów Drugiej Rzeczypospolitej: Niepodległości oraz Zwycięstwa i Wolności. „Odkryła” też nieznane dzieło, które miało powstać z inicjatywy bractwa kurkowego, skojarzyła różne fakty, uzupełniła historie wojennych demontaży. Jej pomnikową opowieść zakończy przywołanie wielkich architektonicznych realizacji, które stanowiły praktyczną formę upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę i Pomorze niepodległości oraz 700-lecia Torunia.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6646089