Biało-czerwone obchody

Biało-czerwone obchody

Dziś (2 maja) obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w czwartek Święto Narodowe Trzeciego Maja. W programie obchodów oficjalne uroczystości, koncerty i festyny.

Bydgoszcz

Bydgoskie obchody odbywają się pod patronatem wojewody Mikołaja Bogdanowicza, marszałka Piotra Całbeckiego oraz dowódcy Garnizonu Bydgoszcz generała Dariusza Łukowskiego. Uroczystość z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej z koncertem orkiestry wojskowej dziś (2 maja) w południe pod pomnikiem na placu Wolności.

Czwartkowe (3 maja) obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpoczną się o godzinie 11 na Starym Rynku uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy. O godzinie 12.30 na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 przy ulicy Szubińskiej 107 rozpocznie się Piknik Niepodległości. W programie wystawa sprzętu wojskowego, koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz występy zespołów wokalnych i pokazy szkół tanecznych.

Toruń

Patronat nad toruńskimi uroczystościami objęli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, marszałek Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i dowódca Garnizonu Toruń pułkownik Dariusz Adamczyk. Dzisiejsza (2 maja) ceremonia wojskowa z okazji Święta Flagi RP rozpocznie się o godzinie 14 na skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej przy bramie św. Ducha. Od godziny 11 będzie można zwiedzać z przewodnikiem Bunkier Wisła.

O godzinie 14.30 rozpocznie się korowód poloneza z udziałem Orkiestry Wojskowej na Rynek Staromiejski, gdzie odbędzie się festyn patriotyczny. W programie wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Młody Toruń, wystawa zabytkowych pojazdów oraz warsztaty plastyczne przygotowane przez Dom Harcerza oraz Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Zaplanowano także wspólne zdjęcie w barwach narodowych, prezentację wystawy „Ojcowie Niepodległości” i koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia. Wśród uczestników festynu będziemy rozdawać chorągiewki w narodowych barwach i zbiory pieśni patriotycznych.

Czwartkowe (3 maja) obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja na Rynku Staromiejskim rozpoczną się o godzinie 11.40 od ceremonii złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą protesty z 1 i 3 maja 1982 roku przy kościele akademickim św. Ducha. W południe odbędzie się msza w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Toruńskiej, a po niej uroczystość wojskowa (godzina 13.15) i koncert „Polskie melodie” (godzina 15.30).

Włocławek

We Włocławku dzisiejsze świętowanie rozpoczyna się w południe na placu Wolności. Zaplanowano przemarsz ulicą 3 Maja ze stumetrową flagą narodową na Stary Rynek i koncert pieśni patriotycznych.

Obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 maja odbędą o godzinie 11.45 na placu przed bazyliką katedralną. Po oficjalnej ceremonii, w południe odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny w katedrze. O godzinie 16 zaplanowano koncert „Witaj, majowa jutrzenko” w wykonaniu młodych wokalistów z Włocławka w klubie Stara Remiza CK Browar B.

Grudziądz

W Grudziądzu w ramach obchodów Święta Flagi w środę (2 maja) w południe odbędzie się spotkanie na Rynku, przemarsz z flagą do Bramy Wodnej i wykonanie wspólnego zdjęcia flagi, którą utworzą przedszkolaki, uczniowie i mieszkańcy. O godzinie 17.30 w parku miejskim zaplanowano koncert orkiestr dętych. Czwartkowe uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja rozpocznie o godzinie 10 msza święta  w bazylice św. Mikołaja, a po mszy odbędzie się uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego. W Cytadeli Grudziądz zaplanowano dzień otwarty (w godzinach 11-15), a w gmachu głównym Muzeum w Grudziądzu recital fortepianowy (godzina 18).

Inowrocław

Z okazji Święta Flagi Kujawskie Centrum Kultury w Inowrocławiu zaprasza w środę na koncert patriotyczny „Powiewa flaga biało-czerwona” (początek o 16) w muszli koncertowej Parku Solankowego. Wystąpi orkiestra salonowa Moderato pod batutą Orlina Bebenowa, Małgorzata Ratajczak, Janusz Ratajczak i Łukasz Ratajczak oraz grupa baletowa. 3 maja w tym samym miejscu zaplanowano piknik patriotyczny. W programie pokazy i warsztaty taneczne, pojedynki rycerskie, woltyżerka i pokazy kawaleryjskie, wystawa broni i strojów oraz warsztaty rzemieślnicze. Początek o godzinie 16.

Turystyczny Megaweekend

Imprezy patriotyczne oraz i inne wydarzenia związane z majowym świętowaniem odbędą się także w innych miejscowościach regionu w ramach turystycznego MEGAweekendu, czyli Inauguracji Sezonu Turystycznego 2018. Na te dotyczące Święta Flagi RP oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapraszamy do Sępólna Krajeńskiego, Wałdowa, Brodnicy, Chełmna i Lubostronia. Więcej.

Zbiór pieśni patriotycznych do pobrania

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie