Biało-czerwona majówka w Przedszkolu Samorządowym Kujawiaczek w Piotrkowie Kujawskim

Biało-czerwona majówka

Biało-czerwona majówka w Przedszkolu Samorządowym Kujawiaczek w Piotrkowie Kujawskim

„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne:
wspólna mowa, wspólna ziemia, wspólna pamięć”
Bogusław Wolniewicz

Polska to nasza historia i tożsamość narodowa ukształtowana przez ponad tysiącletnią państwowość. Nie możemy o tym zapominać mimo codziennych obowiązków i natłoku zajęć.

Powinnością rodziców i nauczycieli jest nie tylko mówić o patriotyzmie, ale przede wszystkim być żywym przykładem szacunku i miłości do Ojczyzny. Czas jest szczególny: 100. rocznica odzyskania niepodległości, dlatego przez cały rok szkolny ten temat podejmowany jest przy różnych okazjach.

Miesiąc maj to odpowiedni moment na kolejną lekcję patriotyzmu skierowaną do naszych milusińskich. W tym roku kolejne dni tego miesiąca upływały pod hasłem poznawania symboli narodowych i kształcenia u dzieci szacunku do godła, flagi i hymnu.

Mazurek Dąbrowskiego to piękna pieśń, która przypomina drogę do wolności naszych przodków. Dziś, w nowoczesnej Polsce, jest elementem jednoczącym nas podczas świąt narodowych i imprez sportowych. Uroczystości państwowe odbywające się w maju były pretekstem do osłuchania i podejmowaniem próby śpiewania hymnu przez dzieci. Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja to również święta barw narodowych. Najbardziej przemawia do dzieci flaga, symbol naszego kraju. Jej kolory stają się bliskie sercom przedszkolaków. Poznawana literatura i poezja patriotyczna dla najmłodszych pozwoliła utrwalać treści dotyczące ich znaczenia. Podczas kolejnych majowych dni tworzyliśmy loga grup w kolorach narodowych, dzieci przebierały się w barwy biało-czerwone, tworząc żywą flagę. W tym roku, realizując pomysł dzieci, że polskość wyrażać się może w różny sposób, postanowiliśmy wspólnymi siłami utworzyć flagę z przedmiotów codziennego użytku. Każdy przedszkolak przyniósł z domu po 2 przedmioty w kolorach białym i czerwonym, które na placu zabaw ułożyliśmy w kształt flagi.

Wszystkie działania przedszkolaki podejmowały po to, aby na swój dziecięcy sposób wyrazić szacunek i radość bycia małymi Polakami.

Oprac. Magdalena Gregor

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,139,211