Bądź dobry dla serca nie tylko w Walentynki!

Bądź dobry dla serca nie tylko w Walentynki!

Dziś (14 lutego) święto zakochanych, czyli Walentynki, które na dobre już zadomowiły się w polskiej tradycji. Zapraszamy na bydgoski Stary Rynek na piknik rodzinny promujący zdrowy tryb życia, z koncertem i innymi atrakcjami. Organizatorami są bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy i Urząd Marszałkowski.

W trakcie imprezy organizatorzy będą zachęcać do zdrowego stylu życia, a w szczególności do zdrowego żywienia, aktywności fizycznej i wszystkich działań mających na celu profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Z drugiej strony uczestnicy dowiedzą się o czynnikach wywołujących choroby serca.

W programie wydarzenia znajdzie się także spektakl „Serce i Miłość”, przedstawiający w poetycki sposób wieloznaczność tych słów, uwzględniając przy tym więzi i relacje międzyludzkie służące pomocy bliźniemu, w szczególności przeszczepy rodzinne.

Organizatorzy podkreślą potrzebę rejestrowania się w bazie dawców, dlatego impreza będzie miała także charakter edukacyjno-informujący. Walentynki to święto czerwonego serca, podczas którego warto zaznaczyć potrzebę przekazywania organów dla ratowania życia. Zaproszeni specjaliści w tej dziedzinie będą zachęcać do dbania o serce, aby cieszyć się jak najdłużej naszą obecnością wśród tych, których kochamy.

Imprezę organizuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Marszałkowskim.

Warto również zauważyć, że samorząd województwa kujawsko-pomorskiego został nominowany w konkursie „Zdrowy samorząd” promującym inicjatywy prozdrowotne za realizację programów profilaktycznych: zapobiegania upadkom dla seniorów oraz badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej.
Więcej w materiale: „Głosujemy na zdrowy samorząd”.

Rzecz o zakochanych

Z okazji Walentynek Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przygotował infografiki, prezentujące informacje na temat zawieranych małżeństw w regionie w 2018 roku. Wynika z nich, że w województwie kujawsko-pomorskim ślub wzięło 20728 osób. Najwięcej spośród nowożeńców – 1810 osób urodziło się w 1991 roku, w 69% małżeństw mąż był starszy od żony. W omawianym roku 1249 osób powyżej 50. roku życia wstąpiło w związek małżeński, zawarto także 91 małżeństw z obcokrajowcami. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców regionu najwięcej ślubów zawarto w Bydgoszczy oraz powiatach: tucholskim, mogileńskim, aleksandrowskim, brodnickim i rypińskim. Infografika tutaj.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Daniel Pach
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,150,345