Astrofotografia i programowanie

astrofotografia, Kruszwica, fot. M. Musiałowska

Astrofotografia i programowanie

erb Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Pełną parą ruszyły stacjonarne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach przedsięwzięcia pt. „Niebo nad Astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”. W trwającym od dwóch lat marszałkowskim projekcie, uczniowie 16 szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych województwa kujawsko-pomorskiego zgłębiają tajniki astrofotografii, programowania oraz matematycznych metod w informatyce i astronomii.

We wrześniu w Szkole Podstawowej Nr 1 im. mjr. Henryka Sucharskiego w Rypinie, na zajęciach z kół astronomiczno-geograficznych najmłodsi uczniowie odbyli daleką podróż przez kosmos i poznali Układ Słoneczny. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kasprowicza w Kruszwicy do klubu miłośników astronomii zostali przyjęci nowi uczniowie – Młode Gwiazdki, za których mocno trzymamy kciuki! Widać, że najmłodszym uczestnikom zajęć tematyka kosmiczna przypadła do gustu.

Z kolei starsi uczniowie rozwijają zagadnienia matematyczno-astronomiczne i poznają wzory, układy, równania i twierdzenia oraz uczą się o funkcjach, pierwiastkach wymiernych wielomianu i innych kosmiczno-matematycznych zagadnieniach. Takie zajęcia to nie tylko nauka, ale przede wszystkim praca w grupie, integracja oraz rozwój umiejętności kluczowych uczniów.

Partnerami w projekcie są:

Powiat Inowrocławski
Gmina Gniewkowo
Powiat Golubsko-Dobrzyński
Gmina Gostycyn
Gmina Miasta Rypin
Powiat Brodnicki
Powiat Radziejowski
Gmina Unisław
Miasto i Gmina Dobrzyń nad Wisłą
Gmina Kruszwica
Powiat Świecki
Gmina Zławieś Wielka
Powiat Żniński

Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej 10 Innowacyjna Edukacja, Działania 10.2 Kształcenie Ogólne i Zawodowe, Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie ogólne. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Partnerem wiodącym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Departament Edukacji
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu

Zdjęcie gł.: astrofotografia, Kruszwica, fot. M. Musiałowska

23 września 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,947,396