Artusowe e-Dyktando

Artusowe e-Dyktando

Dwór Artusa - logo

Czy wiecie, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mowy Ojczystej? W dobie smartfonów i szybkich wiadomości wysyłanych przez komunikatory tekstowe coraz mniej zwracamy uwagi na błędy, które pojawiają się w naszych wiadomościach, licząc że wychwyci je autokorekta… A gdyby tak, jak w dawnych szkolnych czasach zmierzyć się z prawdziwym, pisanym odręcznie dyktandem bez pomocy nowoczesnych technologii do sprawdzania pisowni?

Specjalnie z okazji zbliżającego się święta Dwór Artusa w Toruniu przygotował dla Was nie lada gratkę! Jeśli niestraszne są Wam słowa takie jak gżegżółka, chomąto, moździerz, sufrażystka, higroskopijny czy zżymać się – ta zabawa jest dla Was!

Na artusowym Facebooku i YouTube przeprowadzone zostanie dla Was prawdziwe dyktando – staniecie w szranki z graczami z całej Polski, aby zmierzyć się w pisaniu specjalnie przygotowanego tekstu związanego z naszym regionem – najeżonego wprost wyzwaniami ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Dyktando czytane przez lektorkę należy zapisać odręcznie, a następnie wykonać czytelne zdjęcie tekstu i przesłać go do naszych ekspertów przez udostępniony przez nas formularz, aby sprawdzili, czy otrzymacie tytuł Mistrza Polskiej Mowy. Na najlepszych czekają nagrody! Na ławie ekspertów zasiądzie znany toruński polonista – Artur Nowak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – a o pięknie mowy ojczystej opowie nam dr Sebastian Żurowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Do udziału w zabawie zapraszamy wszystkich! Wystarczy kartka papieru i coś do pisania oraz smartfon umożliwiający zrobienie wyraźnego zdjęcia zapisanego dyktanda. Pamiętajcie tylko, że każde skreślenie i popełniony błąd oddala Was od zwycięstwa w rozgrywce.

Formularz dostępny będzie w dniu wydarzenia – 21 lutego 2021 roku, godz. 16.00 – na stronie Dworu Artusa artus.torun.pl.

Nagrodami w e-Dyktandzie są między innymi vouchery o wartości 100 i 50 zł ufundowane przez Księgarnię Kafka i spółka, oraz nagrody rzeczowe od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gminy Miasta Toruń, a także Centrum Kultury Dwór Artusa.

Partnerami wydarzenia są Gmina Miasta Toruń, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Księgarnia Kafka i spółka.

Fot. Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

5,749,878