Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Muzeum POLIN już po raz siódmy zachęca szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej polski do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej ŻONKILE, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. TEGOROCZNA AKCJA ŻONKILE JEST SZCZEGÓLNA RÓWNIEŻ Z UWAGI NA 100. ROCZNICĘ URODZIN I 10. ROCZNICĘ ŚMIERCI MARKA EDELMANA – ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Zgłoszenia od szkół, bibliotek i instytucji do akcji żonkile przyjmujemy jeszcze do 15 kwietnia.

Akcja Żonkile została objęta w tym roku Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Patronatem Honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej.

19 kwietnia 2019 roku przypada 76. Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Szkoły, biblioteki w całej Polsce mogą włączyć się w akcję w dowolnej formie, organizując w swoich placówkach w okolicach 19 kwietnia działania z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez Muzeum POLIN.

Z roku na rok rośnie liczba szkół, bibliotek, instytucji które znają akcję ŻONKILE i chcą się do niej przyłączyć. W ubiegłym roku włączyło się blisko 73 500 uczniów z ponad 800 szkół z całej Polski oraz blisko 13 tysięcy osób ze 184 bibliotek i instytucji. Do akcji można dołączyć w różnej formie np. rozdawać papierowe żonkile w swojej placówce, przeprowadzić lekcję tematyczną, zorganizować pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei” czy wycieczki śladami społeczności żydowskiej w danym mieście.

Historię powstania w getcie można także zgłębić za pomocą multiplatformy „Żydowska Warszawa” pod adresem www.warsze.polin.pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.

To jedynie przykładowe propozycje, ponieważ ile szkół, bibliotek, tyle pomysłów na przeprowadzenie akcji w swojej okolicy. Po zgłoszeniu się do udziału w akcji, otrzymają państwo wskazówki oraz materiały, które pomogą zorganizować obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić właściwy formularz dostępny na stronie: https://www.polin.pl/pl/zonkile-2019.

Akcja Żonkile 2019 (informacja dla szkół)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,139,280