Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w tym roku online

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w tym roku online

Ósma edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – odbędzie się online. Akcja została zainicjowana przez Muzeum w 2013 roku z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim, największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z getta w 1943 roku dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania. Tego dnia wolontariusze rozdawali tysiące papierowych żonkili mieszkańcom Warszawy.

Ze względu na zagrożenie koronawirusem Muzeum przenosi akcję do internetu: na stronę muzeum POLIN oraz do mediów społecznościowych.

19 kwietnia wszyscy mogą  wirtualnie włączyć się w akcję Żonkile. Na stronie muzeum dostępny jest szablon, dzięki któremu można samodzielnie wykonać i złożyć zgodnie ze wskazówkami z wideoinstrukcji. Organizatorzy zachęcają do zrobienia sobie zdjęcia z własnoręcznie przygotowanym żonkilem i umieszczenia ich w mediach społecznościowych z hasztagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile. Będzie również można korzystać z skorzystać z nakładek na zdjęcie profilowe na Facebooku lub udostępnić w mediach społecznościowych okolicznościową grafikę przygotowaną przez POLIN.

Konieczność zachowania dystansu społecznego nie wyklucza pozostawania we wspólnocie. Dzięki wspólnym działaniom wszyscy możemy być bliżej siebie i wpisać się w hasło towarzyszące akcji  “Łączy nas pamięć”.

Opracowała: Agnieszka Miranowska

Fot. Pixabay

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,149,616