7 maja. Wieczór bibliofilski: Stanisław Frankowski – jaki był?

Stanisław Frankowski

7 maja. Wieczór bibliofilski: Stanisław Frankowski – jaki był?

Stanisław Frankowski – znakomity dziennikarz toruńskich „Nowości”.

Przepracował w gazecie prawie 40 lat (od roku 1969). Był korektorem, redaktorem działu miejskiego, technicznego, depeszowcem, a także zastępcą sekretarza redakcji – to cała era w historii gazety, dlatego nie dziwi tytuł w wydaniu pośmiertnym – mentor kilku pokoleń dziennikarzy “Nowości”.  Od lat 70. XX w. był członkiem Towarzystwa Miłośników Torunia, często pisał o toruńskich wydawnictwach Towarzystwa, od 1982 r. oficjalnie przystąpił do grona komilitonów w Towarzystwie Bibliofilów im. J. Lelewela w Toruniu. Piastował tam funkcję wiceprezesa i prezesa (przez jedną kadencję, l. 1990-1994).

Jego kolekcja bibliofilska była różnorodna. Jej część dotyczyła Kujaw, były to m.in. druki inowrocławskie z księgarni Stefana Knasta, pieśni kujawskie, teksty Stanisława Przybyszewskiego, druki zawiązane i wydane we Włocławku, Kowalu, Ciechocinku. Zbierał książki, mapy i plany, pocztówki i inne dokumenty życia społecznego, ale i zakładki do książek, również te ręcznie haftowane, które wykonała Jego żona Maria. Księgozbiór obu małżonków był wspólny (to ponad 10 tys. tomów). Jak sam podkreślał, pasja zaczęła się od czytania i zbierania „Świerszczyków” i „Płomyczków”. Interesowały go również książki jako przedmioty; nie tylko samo czytanie, ale posiadanie książek sprawiało mu radość, co było główną przyczyną tego, że został bibliofilem. To oznaczało także, że zabiegał, nie o wysoki nakład druków bibliofilskich swego autorstwa czy redakcji, ale o niskość nakładu, rzadkość występowania „pięknodruczków”.

Kolekcjonował także… dziennikarskie wpadki. Taki był… Na spotkanie poświęcone Stanisławowi Frankowskiemu zapraszamy we wtorek, 7 maja, o godz. 17. Miejsce: Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8. Wstęp jest bezpłatny.

Fot. Tomasz Dorawa

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,854,272