35 lat z tradycją i kulturą ludową

35 lat z tradycją i kulturą ludową

Zespół Pieśni i Tańca Kujawy logo      

35 lat temu, w maju 1985 roku założony został Zespół Pieśni i Tańca “Kujawy”, działający w strukturze Centrum Kultury “Browar B.” we Włocławku.

Obecna sytuacja nie pozwoliła zespołowi obchodzić urodzin na scenie, jednak byli i obecni członkowie “Kujaw” postanowili połączyć siły i mimo wszystko uczcić ten piękny jubileusz, wykonując zdalnie utwór “Za chałupą, za stodołą”, który znany w regionie twórca ludowy, Tadeusz Zieliński napisał specjalnie dla włocławskiego zespołu, a na zespół wokalny opracował Marian Szczepański. Zapraszamy do wysłuchania utworu w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Kujawy”.

 

 

Historia zespołu i jego sukcesy

Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” powstał w maju 1985 roku jako Stowarzyszenie Zespół Artystyczny Kujawy. Założycielami Stowarzyszenia byli: Aleksander Błachowski, Bogdan Woźnica, Aleksander Kociołowicz, Stanisław Leszczyński, Jadwiga Kurant, Teresa Olkiewicz. Od pierwszych lat działalności, przy ścisłej współpracy z autorytetami w dziedzinie tańca i muzyki ludowej – m.in. dr Grażyny Dąbrowskiej, profesora Roderyka Lange, Mirosławy Bobrowskiej, Danieli Nawrockiej, Stefanii Hejnowicz, Janusza Pietrzaka przygotowywano programy artystyczne dla zespołu przygotowującego się do działalności koncertowej w kraju i za granicą. Przy stowarzyszeniu zaczęło działać Archiwum Tańców Polskich, które wydało Ludowe Źródła Polskich Tańców Narodowych autorstwa Grażyny Dąbrowskiej.

Od 1990 r. zespół działał pod skrzydłami Włocławskiego Centrum Kultury, a od 2013 r,w ramach Centrum Kultury “Browar B.” Przez wszystkie lata swojej działalności zespół dał ok. 1400 koncertów. Występował wielokrotnie we Francji, Anglii, Włoszech, Portugalii, Szwecji, Hiszpanii, na Białorusi, na Litwie, Słowacji, Węgrzech, Rosji, Turcji, Bułgarii i północnej Walii. „Kujawy” koncertowały również na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie (1993 r.-XXIV cykl czwartkowych koncertów dla młodzieży, cykl prezentacji arcydzieł tradycyjnej muzyki polskiej wsi: Pieśń Ojczystej Ziemi “W puszczy Białej i na Kujawach”). W 2000 roku reprezentowały region kujawsko – pomorski na Światowej Wystawie EXPO w Hanowerze.

Z udziałem zespołu Kujawy zrealizowano wiele filmów edukacyjnych dla telewizji Polonia oraz:

 • film “Tańce Polskie- śladami Oskara Kolberga – Kujawy” zrealizowanego przez TVP I program i Telewizję Edukacyjną, (w części 2 zawarty jest materiał metodyczny służący do nauki tańców kujawskich),
 • „Ziemia rodzinna to Kujawy”,
 • „Pianobus Tomka Stroynowskiego” z Mietkiem Szcześniakiem ,
 • „Fryderyk 2010″ oraz „Chopin Preludium” z Ianem Gillanem w roli głównej.
 • Nagrano dwie płyty CD, dokumentując melodie i pieśni kujawskie oraz kolędy i pastorałki.

 

Kujawy były wielokrotnie przedmiotem prac magisterskich, doczekały się wielu publikacji dokumentujących jego dzieje i działalność. W zespole Pieśni i Tańca „Kujawy” ćwiczy ponad sto osób w pięciu grupach tanecznych: Skrzatach, Stokrotkach, Malwach, Reprezentacyjnej i Oldboyach. Tancerzom przygrywa kapela ludowa. W repertuarze zespołu oprócz tańców kujawskich są również tańce narodowe: polonez, mazur, krakowiak oraz z innych regionów Polski: Łowicz, Kurpie, Spisz, Rzeszów, Kaszuby, Śląsk, tańce i przyśpiewki górali żywieckich. Wszystkie tańce prezentowane są w kostiumach wykonanych zgodnie z muzealnymi wzorcami.

Bogata i ciekawa historia Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” wypełniona jest przede wszystkim tysiącami systematycznie odbywanych prób, koncertami, obozami szkoleniowo-wypoczynkowymi, uczestnictwem w przeglądach, konkursach, festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Zespół prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży w ramach warsztatów „Z malowanej skrzyni” w Izbie Tradycji Kujaw. Przygotowuje i wystawia koncerty edukacyjne m.in. “Boże Narodzenie na Kujawach”, “Dumni z pochodzenia” dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przedstawia widowiska plenerowe – Noc Świętojańską, oraz obrzędy, zwyczaje własnego regionu – “Swaty”, “Zabawa u Joska”, “Wesele na Kujawach”. To również kilkadziesiąt artystycznych wypraw zagranicznych. To także mnóstwo nagród i wyróżnień m.in.:

 • 2005 rok- zespół został uhonorowany medalem Prezydenta Miasta Włocławek za zasługi dla miasta i regionu,
 • 2010 rok- Medal Wojewody Kujawsko – Pomorskiego,
 • 2010 rok – Nagroda Prezydenta Miasta Włocławek w dziedzinie kultury i sztuki
 • 2015 r. podczas uroczystych obchodów Jubileuszu 30 – lecia swojej działalności, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki uhonorował Zespół Pieśni i Tańca “Kujawy” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Kujawsko – Pomorskiego i jego mieszkańców medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniesis” .
 • 2015 r. Zespół Pieśni i Tańca “Kujawy” uhonorowany został Nagrodą Główną Prezydenta Włocławka w dziedzinie kultury i sztuki.
 • Od 2003 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy” jest członkiem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Kierownikiem zespołu, instruktorem, choreografem, jest Maciej Mielczarski związany z zespołem jako tancerz od dziecka.

 

Źródło: www.zpitkujawy.pl

Zdjęcia pochodzą ze strony Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie