30 listopada: Rodzinny piknik drukarski

25 Lis 30 listopada: Rodzinny piknik drukarski

W sobotę, 30 listopada, zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej (Słowackiego 8) na „Rodzinny piknik drukarski”.
  • Impreza odbędzie się w 450. rocznicę pierwszego druku toruńskiego (1569).
  • Zaproponujemy Wam podróż w czasie od Erazma Glicznera po toruńskie druki solidarnościowe.
  • 450. rocznicę wydania pierwszego druku toruńskiego uczcimy rodzinnie w trakcie Warsztatów drukarskich.

 

Opowiemy o historii drukarzy i druków toruńskich od pierwszego z 1569 r., kiedy to prasę drukarni Stanisława Worffschauffela-Reissa opuścił polemiczny traktat ówczesnego kaznodziei przy kościele NMP Erazma Glicznera (1535-1603), współtwórcy pierwszej drukarni toruńskiej. Zaprezentujemy pamiątki po Buszczyńskich, rodzinie drukarzy toruńskich w XIX w. i II RP, którzy wydawali „Gazetę Toruńską” i zasłużyli się w utrwalaniu polskości naszego regionu. Nie zabraknie opowieści o polskich drukach podziemnych z XIX i XX w., w tym o tych najnowszych, solidarnościowych tłoczonych w Toruniu, w oficynie działającej w piwnicy domu Osmańskich.

Program pikniku

1. Zajęcia edukacyjne:·

  • 11.00: Od skryptora do introligatora. Prezentujemy bogato zdobione wydawnictwa faksymilowe średniowiecznych rękopisów oraz starych druków. Zapoznajemy z najdawniejszą historią książki.
  • 12.00: Wynalazek Gutenberga i pierwsze książki drukowane. Prezentujemy faksymile Biblii Gutenberga, omawiamy metodę drukowania z wykorzystaniem ruchomych czcionek.
  • 13.00: O toruńskich drukach słów kilka. Omawiamy sztukę drukarską w Toruniu – jakie czynniki wpłynęły na jej rozwój, jakie książki drukowano, kto zlecał druk książek, z którego roku pochodzi najstarszy druk. Prezentujemy wydania faksymilowe druków toruńskich.

 

2. Wykłady:

  • 11.30: prof. Iwona Imańska, Erazm Gliczner a początki sztuki drukarskiej w Toruniu. Pierwszy druk toruński z 1569.
  • 12.30: dr Katarzyna Tomkowiak, Rodzina Buszczyńskich – zasłużeni toruńscy drukarze.
  • 13.30: dr Dariusz Subocz, Drukarstwo w walce o niepodległość. Opowieść o solidarnościowej toruńskiej drukarni i drukach w niej tłoczonych.

 

3. 11.00-14.00: Warsztaty interaktywne przy maszynie drukarskiej z wykorzystaniem eksponatów z Muzeum Grębocinie w historycznych pomieszczeniach, w których działała Oficyna Książnicy Miejskiej Zygfryda Gardzielewskiego, m.in. możliwość wydrukowania z matrycy podobizny J. Piłsudskiego i napisów charakterystycznych dla druków solidarnościowych.

4. 11.00-14.00: Koło Fortuny i inne zabawy z nagrodami dla najmłodszych i nie tylko.

Organizatorzy: Towarzystwo Miłośników Torunia, Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie, Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Rodzinny Piknik Drukarski dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Fot. PixabayLiczba odwiedzin:

2,641,568