24. piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

24. piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

                 Centrum Nauki Kopernik logo

Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik zapraszają do udziału trwającej od 8 do 15 maja 2021 r., kolejnej edycji pikniku naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku wydarzenie odbywa się w formule on-line.  Hasło przewodnie tegorocznej edycji pikniku to „Klimat i my”. W programie wydarzenia znalazły się filmy, warsztaty, spotkania, ciekawe eksperymenty i pokazy naukowe.

Jednym z najważniejszych wyzwań ludzkości jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego.

Od 200 lat naukowcy badają mechanizmy zmian klimatu. W tym czasie zebrano przygniatające dowody świadczące o tym, że spowodowana działalnością człowieka emisja gazów cieplarnianych jest najważniejszą przyczyną obecnie obserwowanego kryzysu. Od lat 50. XX wieku wybitni naukowcy zwracali uwagę na zagrożenia związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych. Pierwszy raport na ten temat został sporządzony w 1965 roku i przedstawiony prezydentowi USA Lyndonowi B. Johnsonowi. Od tamtej pory opublikowano setki raportów, opartych na tysiącach publikacji naukowych, w tym szczegółowe analizy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu pracującego na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie tylko pokazują one stan wiedzy o klimacie, ale dowodzą konieczności natychmiastowego przeciwdziałania dalszym jego zmianom i adaptacji do zmieniających się warunków życia na naszej planecie.

Uczestnicy Pikniku Naukowego zapoznani zostaną z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznają zjawiska odpowiadające za jego zmiany. Organizatorzy zaznaczają, że nie chcą straszyć i wywoływać przygnębienia. Pokażą, że nauka i technika mogą nam pomóc dostosować się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu.

Więcej informacji: Piknik naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Źródło informacji i fot.: www.pikniknaukowy.pl

12 maja 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 6662793