23 stycznia: Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami

23 stycznia: Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami

W czwartek, 23 stycznia, zapraszamy na prelekcję “Astrokrajobraz, czyli niebo nad nami”. Gościem Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu (ul. Słowackiego 8) będzie Piotr Potępa, geofizyk, fotograf, autor bloga o fotografii nocnej Nightscapes.pl. Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Fotografia astrokrajobrazowa jest pomostem pomiędzy klasyczną astrofotografią i astronomią a fotografią krajobrazową – mówi Piotr Potępa. – To bardziej romantyczne spojrzenie na niebo nad naszymi głowami. Podczas spotkania w Książnicy opowiem o narodzinach pasji, jaką jest dla mnie fotografowanie nocnego nieba. Wskażę zjawiska, które możemy oglądać w mieście oraz takie, których obserwacja jest możliwa z dala od miejskich świateł. Omówię również podstawowe techniki wykorzystywane obecnie w fotografii astropejzażowej.

Piotr Potępa – współpracownik najstarszego polskiego czasopisma poświęconego upowszechnianiu wiedzy astronomicznej “Urania – Postępy Astronomii”. Gość Radiowej Szkoły Astrofotografii w audycji “Radio Planet i Komet” w Radiu PiK. Laureat konkursów astrofotograficznych. Współorganizator warsztatów astrofotografii “Szlakiem gwiazd”. Jego największą pasją jest fotografia astrokrajobrazowa. Na zdjęciach uwiecznia głównie gwiazdy, planety i Księżyc. Stara się tym samym przypomnieć, że ciała niebieskie towarzyszą człowiekowi od zawsze, wyznaczając rytm jego życia. Swoją pasją zaraża innych, ukazując to, czego zazwyczaj nie zauważamy w pośpiechu, pochłonięci codziennymi sprawami.

Organizatorzy spotkania: Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

6,150,380