12 grudnia: Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat

Bydgoskie Przedmieście okładka

12 grudnia: Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat

W czwartek, 12 grudnia, zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej na spotkanie promujące książkę “Bydgoskie Przedmieście. Toruńskie przedmieścia sprzed lat”. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Bydgoskie Przedmieście to dzielnica mieszkaniowa miasta-twierdzy położona wzdłuż traktu w kierunku Bydgoszczy, od końca XIX w. kształtowana planowo. To także dzielnica wojskowa – z koszarami, portem wojennym, halą aeronautyczną, lotniskiem; dzielnica portowa – z drugim portem o charakterze handlowym. To obszar z infrastrukturą ważną dla całego miasta (elektrownia, tramwaje, wodociągi, szpital) oraz enklawą zieleni (park miejski), a także ważny punkt na kulturalno-rozrywkowej mapie Torunia. Choć zakłady wytwórcze były tu rzadkością, to właśnie na Bydgoskim rozpoczęła się historia nowoczesnego przemysłu precyzyjnego.
Przestrzeń Bydgoskiego kreowała wielkomiejska architektura – od domów szkieletowych po kamienice w stylach historyzujących, w duchu secesji, modernistyczne, a także gmachy użyteczności publicznej. Najcenniejsza zabudowa powstała w okresach ożywionego rozwoju Torunia (1890-1910, 1920-1939), a zespół budynków z czasów II Rzeczypospolitej jest najliczniejszy w mieście. To jedyne w Toruniu przedmieście wpisane do Rejestru Zabytków (wraz z Rybakami).
Genius loci tego miejsca sprawił, że Bydgoskie szybko stało się dzielnicą elit: architektów i budowniczych, przedstawicieli wolnych zawodów, urzędników i wojskowych, artystycznej bohemy mówi Katarzyna Kluczwajd, autorka książki. To o nich jest ta opowieść: mieszkańcach i twórcach dzielnicy. Bogato ilustrowana książka zawiera wiele nowych ustaleń i niepublikowane wcześniej fotografie.
Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie