100. rocznica urodzin Tony’ego Halika

Na zdjęciu Tony Halik z kamerą obok wielbłąda na tle piramidy

22 Sty 100. rocznica urodzin Tony’ego Halika

Tony Halik – w rzeczywistości Mieczysław Sędzimir – przyszedł na świat 24 stycznia 1921 roku w Toruniu, jako syn Zbigniewa Halika i Heleny Halik z domu Krasuskiej. Słynny podróżnik, fotograf, reżyser, dziennikarz w czasie swojego życia poznał ponad 70 krajów, był miłośnikiem żeglarstwa i bojerów, autorem kilkunastu książek, min. „180.000 km przygody”, „Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso”, „Moja wielka przygoda”, „Urodzony dla przygody”. Zmarł 23 maja 1998 roku w Warszawie.

W 2003, w Toruniu roku powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, jako oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Kolekcję muzealną zapoczątkował dar Elżbiety Dzikowskiej ofiarowany po śmierci Tony’ego Halika. Eksponaty pochodzą z różnych zakątków świata, przywiezione z licznych wypraw po świecie. Zbiór sukcesywnie powiększany jest przez podróżniczkę, która każdego roku przekazuje kolejne nabytki.

Z okazji 100. rocznicy urodzin, Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowało wyjątkową wystawę (na którą zapraszamy, gdy tylko otwarta dla gości zostanie kultura), której towarzyszy katalog.

Więcej o samym Haliku w TYM MIEJSCU.

Więcej o wystawie w TYM MIEJSCU.

Na zdjęciu gł.:  Tony Halik (źródło: MOT)

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl


Liczba odwiedzin:

4,085,295