10 sierpnia: Turniej w grę Mölkky

10 sierpnia: Turniej w grę Mölkky

W sobotę, 10 sierpnia, gramy w Mölkky. To najpopularniejsza skandynawska gra outdoorowa (czyli na świeżym powietrzu). Jest prosta w obsłudze, dlatego grają w nią niemal wszyscy – wiek, płeć, stopień sprawności fizycznej nie mają większego znaczenia. Wystarczy celne oko, pewna ręka i odrobina szczęścia.

Rozgrywka przypomina skrzyżowanie kręgli z petanką. Zawodnicy rzucają drewnianym zbijakiem tak, by przewrócić upatrzone wcześniej ponumerowane słupki. Wygrywa ten, kto uzbiera 50 punktów. Trzeba jednak uważać, bowiem przekroczenie tej liczby w końcówce gry, skutkuje zredukowaniem punktacji do 25.

Zobaczcie, jak łatwo gra się w Mölkky: https://www.youtube.com/watch?v=dOTjl7q0d3Q

W Mölkky można grać niemal wszędzie – indywidualnie lub w zespołach. Wystarczy niewielki fragment otwartej przestrzeni – ogród, park lub żwirowa nawierzchnia.

Mölkky powstała kilkanaście lat temu w Finlandii. W krótkim czasie stała się światowym fenomenem. W wielu państwach rozgrywane są krajowe mistrzostwa, a w Finlandii corocznie także mistrzostwa świata.

Turniej organizowany przez Książnicę Kopernikańską będzie miał charakter eliminacji do mistrzostw Polski. Nie graliście nigdy w Mölkky? Nie szkodzi; podczas Rodzinnego grania na trawie (również 10 sierpnia, od godz. 11 do 15) będzie okazja, żeby potrenować. Turniejowe zmagania rozpoczną się o godz. 15. Obowiązują zapisy: lk1@ksiaznica.torun.pl lub 609 014 557.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w ToruniuLiczba odwiedzin:

5,835,955